| laura23 a întrebat:

In ce consta tratamentul hormonal impotriva acneei? am auzit ca este foarte eficient. As vrea sa stiu cum se face si cat ar costa.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Consta in tratament cu anticonceptionale si nu este asa de eficient in toate cazurile. In general, se indica Diane 35, depinde insa ce varsta ai. Pentru a lua acest contraceptiv, ai insa nevoie de prescriptie de la ginecolog.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, nu stiu cat de eficient este impotriva acneei, dar stiu ca orice tratament hormonal, daca rezolva o problema, creeaza alta.
Sfatul meu este sa tratezi acneea dermatologic, sa lasi natura sa-si urmeze cursul, pentru ca, de cele mai multe ori, acneea dispare dupa adolescenta si sa eviti pe cat posibil tratamentele hormonale. Indiferent pentru ce ar fi ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"