| Altair22 a întrebat:

In ce consta Tratamentul pericoronitei acute? ( stomaologie )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| marioBARCELONA a răspuns:

Pericoronita

Afectiune inflamatorie acuta, subacuta sau cronica a gingiei si tesuturilor moi invecinate unor dinti semiinclusi (cel mai frecvent molarul de minte).

Etiologia bolii este microbiana: streptococi, stafilococi, spirochete, fuzobacterii.

In forma acuta, pericoronita poate provoca:

* dureri la masticatie
* trismus
* salivatie excesiva
* halena
* acumulare de puroi sub capusonul mucozal
* adenopatie
* stare generala alterata
* febra

Netratata, boala poate cauza complicatii, precum gingivostomatita ulcero-necrotica, abcese de vecinatate, edem laringian, tromboflebita sinusului cavernos, si meningita acuta.

Tratamentul consta in evacuarea simpla a colectiei, spalaturi antiseptice (apa oxigenata) pe sub capuson sau decapusonarea.

Daca starea generala este afectata se administreaza antibiotice pe cale generala si antialgice daca este cazul (paracetamol).

| Altair22 explică:

As vrea eu sa o vad si pe asta thinking la eruptia molarului superior stang thinking

Stomatologu': Zi : A!
EU: " A... dar vezi ca nu pot face AAAAAAAA pot numa "a" - trismus straight face angry