| Repar a întrebat:

Hipertensiunea poate fi tratata? Daca nu, cei ce sufera de aceasta boala vor putea duce o viata normala, im cazul in care respecta tratamentul? Tratamentul in ce consta. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Hipertensiunea are mai multe cauze. Tratamentul urmareste pe cat posibil tratarea acestora. Pe langa un regim igieno-dietetic se prescrie tratament medicamentos a la long si da, se poate duce o viata normala daca se respecta indicatiile specialistului.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tratată de tot nu poate fi, dar dacă urmezi un tratament poți duce o viață cât de cât normală. Mergi la medic, el îți va da tratamentul, nu noi.

| untu a răspuns:

Nu poate fi tratata, ci tinuta sub control cu tratament medicamentos si regim alimentar strict! Pentru asta e nevoie sa mergi la un medic specialist cardiolog si va va spune ce sa faci si iti va prescrie retete cu medicamentele pentru tratament acasa!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuserr a răspuns:

Nu nu poate fi tratata! Poate fi Ţinută sub control cu anumite medicamente şi cam atât!
Nu s-a inventat în lumea aceasta un tratament total al hiptertensiunii arteriale.
De ce ai tu aşa de tânar hiptertensiune arterială?