| GPA a întrebat:

În fiecare zi mă doare capul. Durerea se manifestă printr-o stare de apatie psihică și fizică, de parcă ceva-mi apasă cu presiune pe suflet. Din acel moment, visez cu ochii deschiși, îmi pierd concentrarea, devin indescifrabil și simt că nu sunt în stare de nimic. Este un disconfort interior și nu știu cum aș putea să-mi tratez sănătatea. Oricât m-aș strădui să mă concentrez, câtă vreme durerea își face damblaua... n-am nicio șansă.

Mulți m-au îndrumat să reduc nivelul de stres, pentru că acesta provoacă de cele mai multe ori, asemenea reacții. Dar, n-a funcționat pe cât m-aș fi așteptat.
Oare... am stresul pe subconștient și fără să-mi dau seama, nu-l pot elimina?
Nu vreau să dau într-un atac cerebral acum, pentru că la asta sunt extrem de predispus din cate am înțeles.

Un neurolog, eventual o electroencefalograma ar putea depista cauza acestor dureri care mă seacă de puteri?

p.s: Faptul că sunt destul de emotiv mi-ar putea crea această stare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da. Faptul că esti emotiv arata exact ce ai pe suflet. Creierul sau sufletul tau nu este in armonie. Trebuie să l echilibrezi biochimic. Asta tine de psihic. Medicul care se ocupa de psihic este psihiatrul. El trateaza bolile sufletului sau ale minții. Neurologul intervine doar cand problema este vizibilă, exactă pe creier. Mergi la un consult si vezi ce părere are specialistul!

| Savina23 a răspuns:

Da,daca esti emotiv te simti asa.Incearca sa iesi din starea asta, bucura te in fiecare zi de tot ce e in jur.Incearca sa ti preocupi timpul liber cu diverse activitati ce iti plac.Fa ti o prietena, plimbati va, etc.Sa nu te duci la vreun doctor neuropsihiatru, ca te indoapa de pastile ce creeaza dependenta, si daca nu le mai iei devi leguma.Traieste ti viata cu drag!

| GPA explică (pentru Savina23):

Care viață?