| FluTuraSh29 a întrebat:

In timpul ciclului menstrual, tratamentul cu ovule polygynax se intrerupe si se reia dupa ce se termina ciclul menstrual sau tratamentul in timpul ciclului nu se intrerupe?
Daca nu se intrerupe, efectul va fi acelasi ca si zilele de obicei cind il folosesc? Adica ma refer ca daca ovulul sa nu se elimine inapoi cu singe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intrerupe tratamentul. Efectul poate fi usor diminuat si tratamentul sa necesite prelungire. dar daca il intrerupi, va trebui apoi sa mergi la ginecolog sa iti prescrie altceva, niciodata tratamentul intreruput cu un antibiotic sau antimicotic nu se mai reia

| FluTuraSh29 explică (pentru Brigaela):

Dar adica tot isi va face efectul sau macar 70%?
Inca o intrebare. Ung. Pimafucin pentru ce exact se foloseste, mi la prescris med ginecolog dar asa si nu am inteles pentru ce.

| Brigaela a răspuns (pentru FluTuraSh29):

Isi fac efectul si impiedica instalearea rezistentei. va trebui, imediat dupa emnstruatie, sa mergi din nou la ginecolog pentru a modifica tratamentul. dat fiind ca menstruatia a inceput in timpul tratamentului, e posibil sa fie nevoie de o prelungire a tratamentului sau de asocierea unui medicament suplimentar (cel mai probabil). Pimafucin este un antimicotic care se poate folosi pe tegumente sau pe vulva si care ar trebui folosit si de partenerul tau. daca nu esti 100% sigura ca stii de ce si cum ti l-a prescris medicul, trebuie sa mergi la o noua consultatie si sa intrebi toate detaliile). Administreaza-l exact cum ti-a indicat ginecologul, eu nu pot sti cum a gandit el schema de tratament (nu e deloc simplu si e personalizat ed la situatie la situatie, de la aspect laaspect, se poate stabili doar in cursul unei consultatii), mai ales ca te lupti cu oa fectiune dificil de vindceta si, in lipsa respectarii cu strictete a indicatiilor, te poti terzi cu recidive, cronicizari si agravari suficiente incat sa-ti afecteze viata multi ani.

| FluTuraSh29 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!