| eu_3123 a întrebat:

In ultimul timp sunt foarte stresata...cu testele de la scoalasad...nu mi-a venit mentruatia si incep sa ma ingrijorez?! nu ama avut nici un contact sexual! Ajutati-ma si pe mine cu niste parericrying!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca nu ai avut activitate sexuala, intarzierea ciclului poate fi si din cauza stresului, si in general la adolescenti ciclul vine neregulat.Nu te mai stresa pentru asta! Am o prietena careia ciclul ii vine la 6 luni! Daca intarzie si la tine prea mult, mergi la medic.

| Didw a răspuns:

Buna big hug

1.Stresul
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.
2. Boli
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.
3.Medicamente
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.
4.Kilogramele in plus
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.
5.Kilograme in minus
Daca nu ai suficienta grasime in organism, menstruatia ta se poate deregla sau chiar opri. In mod normal, cresterea in greutate te va ajuta sa-ti revii la normal. Aceasta este o cauza fecventa pentru femeile care muncesc din greu sau sunt sportive de performanta.

Astea sunt unele dintre motive. La tine este mai probabil, din cauza stresului. Stai linistita. Pup kiss

| francesca a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual, nu ai de ce sa te ingrijorezi.menstruatia poate intarzia si doua saptamani, sau chiar mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e motiv de ingrijorare, dereglarea pate fii si din cauza stresului, dar ca sa fii mai linistita du-te la un control.