| vladxone a întrebat:

In urma cu 6 luni am avut un accident din care mi-am fracutrat oasele antebratului si am fost operat in care mi sau pus 2 placute.
Am facut recuperare tot.
Vreau sa ma apuc din nou de sala si daca imi puteti spune cand as putea sa ma apuc serios!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discuti cu medicul de la recuperare. In principiu, la 6 luni de la scoaterea ghipsului te poti apuca foarte foarte usor, crescand saptamanal intensitatea, astfel incat in 6-8 luni sa ajungi la intensitatea de dinainte.

| giony54 a răspuns:

Niciodata,osul nu se sudeaza asa repede si chiar daca tot nu mai este ca inainte.Nu cred ca ai nevoie de sala.Ia calciu natural acum un timp.

| vladxone explică (pentru giony54):

Auzi niciodata laughing, cunosc persoane cu accidente mai grave care sau apucat de sport din nou, medicul de la recuperare si cel care m-a operat au zis ca o sa pot sa fac totul ca inainte dar trebuie timp

| BogdanVasc a răspuns:

Minim 5 luni de la operatie. (asta era pentru o mana/doua manuri rupte. Deci este bine si pentru tine.)

| yutsa a răspuns:

Nu cred ca esti pregatit sa te apuci serios de sala.Ia-o mai usor la inceput cu exercitii care nu trebuie sa depui mult efort.^^