| lalalala1 a întrebat:

Inca o intrebare am, va rog sa imi raspundeti...cu o rana pe col e posibil sa iasa testul papanicolau tip 1?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai rana pe col uterin, mergi de urgenta la ginecolog si fa-ti investigatii, sa vezi ce stagiu de displazie ai, ca sa primesti tratamentul adecvat, sau o procedura de eliminare a partii de col uterin modificat (cauterizare, criogenizare samd.
Ma rog, sunt cateva stagii de evolutie (displazii), dar este bine sa fie eliminata defintiv, cat se poate de curand, inainte sa se transforme in cancer de col uterin.

| Violleta2022 a răspuns:

Am atasat aici 2 articole care explica tot, despre ranile de pe colul uterin (displazie cervicala):

http://www.csid.ro/......-12814867/

https://healthy.kudika.ro/......icala.html

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea sunt sanse, mai degraba mergi la ginecolog.

| lalalala1 explică (pentru MihaiNicu23):

Am fost la doi doctori. Unul a zis ca e rana pe col, mai exact cervicita cronica, celalt a spus ca e ectropie, am facut un test pap la un doctor unde a iesit candidoza si inflamatie, iar la celalalt pap 1, adica perfect. Ce sa mai cred?