| WhatheWow a întrebat:

Incepind de ieri am hotarit sa renunt la fumat. Dupa 25 de ani in care acest viciu si-a facut din plin prezenta in viata mea a venit timpul sa-l alung. Nu e deloc usor si de aceea va rog ceva : puteti sa-mi transmiteti fiecare cite un motiv sau un gind care sa ma ajute sa nu-l reiau? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Q69 a răspuns:

Motivul numarul 1 poate fi doar sanatatea
multe persoane care nu pot sa renunte la fumat au o vorba: "de ce sa mor sanatos"?
daca motivul cu sanatatea nu este convingator... poate pe timp de criza un calcul al banilor aruncati in timp poate fi un bun motiv
am mai invatat persoane din jurul meu sa puna la pusculita zilnic banii ce in mod normal dadeau pe tigari si dupa o luna sau cate vrea sa vada cat se aduna

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pentru sanatate merita si trebuie ambitie! Arata ca poti!

| Arthur a răspuns:

Prietene, nu faci decât să urmezi cursul normal : întâi ne lăsăm de ţigări, apoi de băut şi în cele din urmă la femei. Ordinea acestora nu e obligatorie!

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Nu pot decit sa-ti dau dreptate, stimabile. De vreo 4 ani o am doar pe nevasta-mea, de baut nu mai beau ca nu mi-a placut niciodata iar acum renunt la fumat. Culmea e ca inca nimeni nu mi-a spus : Welcome to the club!

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Willkommen!
Când am intrat în club prietenii m-au gratulat cu definiţia cheliei : Transformarea capului în fund mai întâi ca formă, apoi ca şi conţinut.
Am respectat tradiţia şi acum nu mai fac pipi pe bombeu, am avansat : fac pipi pe genunchi. Dar mai am o speranţă de întinerire căci se vehiculează pe aici că vom da în curând în mintea copiilor. O parte s-a şi adeverit prin transformarea TPU din site pentru maturi în site pentru copii. Ce zici, e o întâmplare premonitorie sau?
Să ai o zi bună la rândul tău prietene!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

In sfarsit o decizie inteleapta! Este doar un pas!happy

| ellutza a răspuns:

Sotul meu s-a lasat dupa 10 ani de fumator inrait. I-a dat cineva 5 plasturi. Punea dimineata plasturele si nu mai pnea gura pe tigara deoarece era convins ca i se va face foarte rau. Si asa in 5 zile a folosit plasturii si de atunci nu a mai pus gura... cu toate ca eu fumez... nu stiu cum ma suporta saracul laughing

| Cat a răspuns:

De fiecare data cand iti vine sa fumezi, foloseste timpul pe care l-ai fi pus in slujba viciului ca sa faci altceva care-ti place: citeste cateva pagini dintr-o carte, uita-te la ceva la televizor sau fa cateva minute de sport.
Important e sa iti gasesti tu forta necesara pentru a lasa in urma fumatul. Gandurile din partea altora pot ajuta, dar in final tu esti cel care face toata munca si duce greul.
Felicitari pentru decizie!

| karellia58 a răspuns:

Costa prea multi bani, bani cu ajutorul carora ti-ai putea satisface un hobby.

| luceafarulalbanos a răspuns:

1(gandeste-te la sanatatea ta
2(protejazaii pe ce-i dragi tie
3(dai mai multi bani pe tigari decat pe motorina sau benzina intr-o luna
4(cheltuiesti degeaba banii
si 5( inca mai ai sansa de a te lasa asa ca nu o ignora... Mult succes