| simo78 a întrebat:

Cine a incercat sa se lase de fumat? Si citi dintre voi ati reusit? Am nevoie de incurajari pentru ca am hotarit de astazi sa nu mai fumez, de fapt azi nu am fumat deloc si vreau sa continui asa.Multumesc anticipat si sper din suflet sa reusesc ca imi doresc asta foarte mult! Bafta si celorlalti care au hotarit ca mine sa renunte la acest viciu ordinar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Eu am mai scris ca m-am lasat de fumat din luna septembrie. Fumam un pachet de tigari la zi. Intr-o zi am zis ca nu mai cumpar tigari si nu mai fumez si am reusit sa ma las de fumat. Doar 2-3 zile am simtit nevoia de tigara, dar am luat bomboane, guma, seminte si apoi nu am avut nici un fel de probleme.

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Efortul fizic si unele ceaiuri ajuta, in primele zile evita mancarurile picante, cafeaua, sucurile ( cu exceptia celor proaspete pe care le faci acasa ), iar primele zile sunt cele mai grele.
Eu n-am reusit, si dupa 2 saptamani de pauza imi era mult mai usor dar am fost un dobitoc si, dupa cateva beri, am baut o cafea buna si am zis ca vedem cum se simte acum o tigara si e singura, ca n-a fost asa greu sa le las si sunt mai puternic decat dependenta. Cum scrie in cartea aia, pofta de tigara vine de la tigara dinainte, si tot asa. Daca elimini tigara dinainte, trece si pofta (adictia ) in timp. Usor in teorie, mai greu pentru unii in realitate.

| sergiu76 a răspuns:

Stii ce a facut prietenul meu cel mai bun? s-a imbatat intr-o seara si dupa i-a fost rau 3 zile, si asa s-a lasat de baut, eu nu zic sa incerci dar e o varianta

| NimeniCuActe a răspuns:

Eu incerc momentan :) Cunosc cativa prieteni care au citit o carte, "Allen Carr - În sfârşit, nefumător"... http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarit-nefumtor iti spun ca o sa merita :) O sa-ti deschida ochii :) Daca vrei sa renunti, autorul iti recomanda sa o citesti pana la capat. Ai sa vezi de fapt cum sta toata treaba legata de industria tunului si a reclamelor anti-fumat. Ceva ce o sa te intrige: Autorul fuma in ultima perioada a viciului sau cel putin 60 de tigari, iar in zilele proaste in jur de 100 si s-a lasat de azi pe maine :D Iti doresc mult succes;)

| daniela_7403 a răspuns:

Nu inteleg chiar cum poti sa fumezi stiind cat rau faci organismului, e ca si cum te-ai distruge pe tine insuti! si existatongueOT SA MA LAS DE FUMAT FIINDCA VREAU! succes, eu nu am fumat si nu fumez, dar un mos de al meu a fumat din clasa a 3-a, si tot asa zicea ca nu poate sa se lase, acum are 46 de ani si are o saptamana de cind nu fumeaza. Tie succes si fii sigur ca ai sa poti!

| stefangeles a răspuns:

Desi sunt tanar am fumat aproape 2 ani pana intr-o zi cand am reflectat asupra faptului si mi-am dat seama ca mor de foame din cauza viciului meu nu imi ajungeau bani si am zis nu... iti trebuie o vointa puternica si poti sa te lasi foarte usorbig grin... in ziua de azi am 1 an de cand nu mai fumez dar la cate un party mai trag cate o tigaralaughing a te lasa de fumat este o mare realizare in viata mai ales in anturajurile in care traimwinking Bafta cred ca vei reusi sa te lasibig grin

| ana_7391 a răspuns:

Eu nu sunt consumatoare de tigari, dar din exerienta prietenelor mele iti spun ca e destul de greu, dar daca vrei poti. in primul rind cauta sa faci mult sport. completeaza lipsa tigaretei cu miscare in aer liber. apoi incearca sa maninci multe fruncte,, in scurt timp ai sa vezi,, O SA REUSESTI