| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata fetelor in general:de ce in perioada menstruatiei ne simtim ceva mai"grase"decat in celelalte zile? Si de ce simtim nevoia de a bea multa apa(eu cel putin beau foarte multa apa in perioada asta)?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

In timpul menstruatiei, organismul retine apa, de aceea s-ar putea sa ai cu 2 kg. in plus fata de restul timpului.

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Organismul se pregateste pentru orice eventualitate, adica daca ramai insarcinata, e nevoie de resurse prinre care si de apa. Setea este in acelasi spectru si in plus pierzi sange; este normal ca organismul sa inlocuiasca pierderile.

| Tourniquet a răspuns:

Si eu beau multa apa, chiar cate 3 L de apa, mi se usuca gura din 5 in 5 minute.

| BabyPink a răspuns:

Da, şi eu beau multă apă în perioada aceea straight face

| cretz a răspuns:

Pentru ca corpul tau acumuleaza apa, de accea nu este recomandat sa ne cumparam haine cu cateva zile inainte sa-ti vina menstruatia pentru ca esti mai plinuta