| black1white a întrebat:

Intrebare cam stupida dar:ajuta cu ceva daca pui pe o rana deschisa sare?(ma refer la sare cu iod)sau altceva ce contine iod? multumesc anticipat. aaa...big grin+FUUUNDOI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca ai o rana atunci mai bine pui propolis sau miere pe ea.

| SteauaNordului a răspuns:

Aoleeeeeeeeeeeeeu ai auzit de expresia " pui sare pe rana"?
ai idee cat ustura? lesini instant si nu exagerez.
ia niste iod simplu din farmacie si gata.
poti sa pui si sare dar pune-ti un scutec inainte, fara misto

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Sarea iti inchegheaza si dezinfecteaza rana... va durea doar primele 10-15 secunde...dar o durere groaznica

| ioana996 a răspuns:

Eu te-as sugera sa-ti pui miere ca trage de exemplu umflatura dacae umflatura...sau daca nu oricum dezinfecteaza la fel ca spirtu dar sarea nu te ajuta la nimictongue

| Roxy89 a răspuns (pentru ioana996):

Prima data incearca si apoi spune ca nu ajuta la nimic tongue Din proprie experienta spun ca ajuta enorm. E adevarat ca ustura al naibii de rau, dar amorteste repede. Si merita! Mi-am tratat "rani" (putin spus) provocate de: prins degete la usa de fonta de la intrarea in bloc (mai exact una s-a deschis si una s-a inchis, deci mi-au "tocat" degetele), prins degete la o usa de garaj (mi s-a adunat sange sub piele cam 2 cm), prins degete la o usa de camion (mi s-au intors doua unghii peste "cap") sau taieturi adanci. Si se inchide rana in 10-15 min, depinde si de organism, iar a doua zi deja te poti folosi de zona lezata. Astea sunt cam de acum 10 ani si pana in prezent. Nici acum nu sunt scutita big grin

| fugi95 a răspuns:

Eu din cate am inteles, daca pui sare te doare de uzi pantaloni

| Aladeen a răspuns:

Daca nu ai la indemana altceva pentru prim-ajutor, atunci foloseste cu incredere sarea iodata. E adevarat, te doare putin, durere care tine cateva secunde, dar nu 'doare de faci pe tine' sau ' lesini instant'. E o durere scurta si cu mici intepaturi (ca de ace, in zona afectata). Pentru ranile mici este foarte buna cand nu ai la indemana altceva, dar pentru rani mai mari e recomandat sa ai o trusa de prim ajutor in casa sau sa fugi imediat la doctor/farmacie. Succes!

| Ionutz98 a răspuns:

Pai, mai pe inteles se face coaja mai repede