| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care au scolioza si poarta corset:
Cum e sa stai in corset si cam cate ore il purtati pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am scolioza dar stiu un baietel din apropiere care poarta corset permanent. Bineinteles ca corsetul ca si ochelarii sau aparatul auditiv, se poarta mai putin la inceput iar cu timul poti mari perioada de purtat. Prima zi o ora, apoi a 2-a sau a 3-a zi, doua ore, si uite asa din ce in ce mai mult, pana te obisnuiesti sa-l porti toata ziua. Bineinteles ca medicul ti-a dat indicatii despre asta, urmeaza-le.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am scolioza la 25 grade. Mai am 5 pana sa port corset. Ce indicatii sa-mi fii dat? Doar voiam sa ma informez, in caz ca se va ajunge la corset sa stiu la ce sa ma astept

| doarintrebatima a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu port corset si il port cat de mult pot.Tu daca ai un "inceput"de scolioza fa gimnastica. Daca vrei mai multe informații contacteaza-ma.

| 0simona1 a răspuns:

Hei...si eu am scolioza cam de 26grade... Mie mi s.a dat sa port corset... Doctorul mi spus sa il port macar 20de ore pe zi...cel mai mult am reusit sa il port 17-18ore..pentru ca aveam dureri mari cand il purtam.
In sine nu este foarte rau..la inceput te incomodeaza si nuprea poti sa te misti la fel ca inainte..nu te poti apleca prea usor(e greu sa te incalti la tenisi/adidasi etc)..nu te poti intoarce doar din trunchi decat foarte putin si in rest nu e prea rau...in schimb vara se vede destul de urat prin haine(depinde si de tipul corsetului)
Eu acum nu il mai port(l.am purtat 3-4luni) pentru ca a fost facut gresit si in loc sa ma mentina dreapta imi deforma coloana mai tare
*stiu ca intrebarea e veche.dar totusi am zis sa raspund*