| anonim_4396 a întrebat:

Isi poate provoca cineva un stop cardio-respirator? Prietenul meu (avea cancer osos cu metastaze la plamani) s-a stins saptamana trecuta dupa ce starea lui se agravase foarte tare. Luni seara intrase in coma si nu mai putea respira, iar miercuri de dimineata a facut stop respirator. Dar inainte cu 30 de minute imi tot spunea ca vrea sa se sinucida ca ii e foarte rau. Este vreo sansa sa-si fi provocat singur moartea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu si-a provocat singur moartea. Inima si plamanii functioneaza independent de vointa noastra. A murit din cauza bolii. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pai așa se se moare în cazuri din ăsta, solicitarea e prea mare și se intra în stop cardio respirator. Nici o sinucidere.
Dumnezeu sa I ierte.

| danutzu96 a răspuns:

Cum s-a spus mai sus nu putem controla plamanii si inima. Doar de la o supradoza de medicamente poate sa se intample, dar nu cred ca a avut la indemana.