| Dessiree a întrebat:

Iti poti provoca cumva sa ai cancer? si cum anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Cancerul este o boala care se face in timp si de foarte multe ori duce la deces.
Eu cred ca tu esti deprimata, o fi fost ceva care sa te supere si sa gandesti asa. Dar sa stii ca viata este un cadou dat de Dumnezeu oamenilor, iar boala este de multe ori o consecinta a unui stil de viata gresit.Nu are sens ca tu sa iti induci o boala pentru ca s-ar putea ca mai tarziu, cand iti va trece starea de depresie sa regreti ceea ce ai facut.
Oamenii care au cancer trebuie sa urmeze tratamente cu citostatice, care duc la pierderea parului, la slabirea organismului, la stari de voma si lesin.Eu sunt sigura ca tu acum esti o fata frumoasa, cu par fin, cu corp sanatos si rezistent...nu ai pentru ce sa iti pierzi valorile tale de acum.Incearca sa fii putin mai optimista, sa fii multumita de tinehappy

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este mai greu sa faci opusul, adica sa nu iti provoci o asemenea boala. Indiferent ca este vorba de cancer, diabet sau alte boli, oamenii se lupta din greu sa scape de ele, dar din pacate nu realizeaza ce scumpa este sanatatea decat dupa ce o taiat felii groase din ea.
Normal ar fi sa ne schimbam gandirea, sa consideram aceste boli ca simptomele bolii adevarate de care suferim, care poate fi sedentarismul, obezitatea, abuzul de chimicale, dezordinea din viata, etc. Daca am trata aceste boli ascunse pana nu ajungem sa avem simptomele acestea, atunci poate multi mai putini oameni ar murii din cauza lor, si ar putea duce o viata mai frumoasa si mai lunga.

| Minnie a răspuns:

Da, fumand, incepand viata sexuala f devreme, mancand doar fast food, nemergand la doctor cand e cazul...

| Dannyjj a răspuns:

Cred ca nu ai formulat bine intrebarea, pentru ca din ce ai spus tu reiese ca tu chiar vrei sa te imbolnavesti de cancer.
Cancerul este o boala foarte dureroasa si chinuitoare, cancerul poate fii de mai multe feluri si toate sunt ingrozitoare, odata imbolnavit de cancer nu mai e cale de scapare.
Bolnavii de cancer ar da orice ca sa scape de aceasta boala, odata imbolnavit de cancer, toate visele se spulbera si apar depresiile, nu te mai gandesti decat ca ai una din cele mai grave boli existente. Dar acesti bolnavi nu trebuie sa dispere, viata merita traita asa cum este si mereu trebuie sa cauti sa uiti de ceea ce te necajeste. Asa ca bucurate cat esti sanatos/sanatoasa.

| Lorien_2084 a răspuns:

Da. Mental (poate pare greu de crezut). La fel cum subconstientul te vindeca, el te poate si imbolnavi. Pentru cei care vor sari de 2 metri in sus citind acestea, stati linistiti: treaba este testata si demonstrata stiintific si explicata.

| claudiea79 a răspuns:

Sa nu bei bautura; sa nu fumezi mult; sa nu maninci limente cu euri si cu chimicale.sa nu te enervezi.doamne fereste cancerul este o boala mortala. bunica mea se chinuie de 5 ani.cancerul poate sa apara de la stress; alimente; poluare; si genetic.

| milan9 a răspuns (pentru claudiea79):

Bineinteles ca exista si dobitoci pe lumea asta (si nu ma refer aici la @doctorandus)care considera ca nu trebuie sa tii cont de reguli alimentare, asta in timp ce procentul bolilor cauzate de regimul alimentar este CRUNT (lumea a auzit in general doar de cancer- in timp ce ucigasul tacut care a inceput sa fie din ce in ce mai des intalnit la copii si adolescenti – DIABETUL- are in timp o rata a mortalitatii de zece ori mai mare!).

In general ei sunt bine platiti sa emita si sa promoveze astfel de afirmatii criminale, dar, mai exista si cretini care le emit in mod iresponsabil si dezinteresat... thinking (orice corporatie din industria alimentara este interesata la urma urmei de astfel de lobbysti).

| milan9 a răspuns (pentru claudiea79):

Mainile murdare de sange le au toti (si din acest motiv m-am exprimat atat de dur mai sus la adresa unora, pe care ii si rog sa ma scuze), toti cei care insinueaza ca substantele chimice nu ar afecta, IN TIMP CE demonstrat este faptul ca acestea inhiba metabolismul celulei (si bineinteles nu produc sucombarea imediata ci in doar conduc progresiv la o moarte prematura cu nai sau zeci de ani- exceptand cazurile de cancer in care iti lasa mai putin de 50% din ceea ce initial ti-a fost daruit... sad )

Mai cunosc eu persoane care fac alergie de la tot ceea ce inseamna decese, inmormantari, persoane care in viata lor nu au participat la ceremonii funerare tocmai din motivul acestei fobii fata de tot ce are legatura cu moartea biologica. Sunt aproape sigur ca foarte usor ii este acestui gen de persoane sa eludeze fenomenul consecintelor alimentelor responsabile cu bolile (si cu... proiectul reducerii populatiei globului indirect) si sa posteze pareri iresponsabile pe forumuri. sad

| milan9 a răspuns (pentru claudiea79):

Intr-adevar, este binevenit efortul tau in a oferi solutii ce au obiectiv ingrijirea starii de sanatate... Asta in timp ce unii isi asuma iresponsabil rolul lui "Mefisto" in aceasta unica viata pe care o traiesc (inainte de a da acolo sus un raspuns pentru iresponsabilitatea ei)...

Orice iesire din inconstienta criminala de a ignora materialele informative (care culmea, pentru evitarea cancerului si a bolilor alimentare stau la dispozitia doritorilor pe forumuri, pe Youtube, pe bloguri si site-uri), orice iesire din ignoranta spun, ar avea ca efect imediat iesirea din manipulare, renuntarea la obiceiuri nocive, salvarea sanatatii, si a vietii...

Dar iata cum, cu amaraciune constati ca exista pe lumea acesta oameni care isi merita soarta, si care doar se intreaba la un moment dat consternati de durere (invariabil mai devreme, sau cateodata chiar si mai tarziu): "Doamne, dar de ce tocmai eu?", "Doamne, dar de ce tocmai fetita mea?" sad, "Cum e posibil sa am cancer?" (...sau orice alta boala cu declansare cauzata de regimul alimentar).

| Georgii a răspuns:

Doamne Fereste!
E stupida intrbarea!
sad

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Ai putea sta cu fundul pe un butoi cu substante radioactive.

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună, Adelina!

Ori eşti nebună ori scăpată de la psihiatru!
Unii dau tot ce au : casă, maşini, totul pentru a face rost de bani pentru o operaţie sau citostatice şi tu vrei să provoci asta?
De ce? Viaţa merită trăită, aşa cum e ea, cu bune sau cu rele, e viaţa ta, nu face abuz, du-te la controale, şi nu îţi provoca moartea!

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună!
Ori eşti nebună, ori ai scăpat de la psihiatru?

Tu te auzi când vorbeşti?
Unii dau tot ce au mai de preţ, de ex : casă, maşini, tot ce au de valoare să poată obţine bani pentru o operaţie sau citostatice şi tu vrei să mori?
Nu te sfătuiesc, sau poate întrebarea asta este ca să vezi dacă ai sau dacă ai făcut lucrurile care duc la cancer!
Trăieşte-ţi viaţa, nu rata pentru o prostie şi nu încerca să-i pui capăt!

| Tso a răspuns:

Doamne, un om bolnav de cancer ar da totul sa se vindece si tu vrei sa te imbolnavesti de buna-voie?
Mai bine evita tot ce ar putea sa provoace cancerul si ai grija de sanatatea ta.

| loove_5215 a răspuns:

Asta ii cea mai stupida intrebarestraight face. de ce ai vrea asta?

| loove_5215 a răspuns:

Asta ii cea mai stupida intrebarestraight face.de ce ai vrea asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Blablabla_8623 a răspuns:

Da.
Daca fumezi in exces poti face cancer pulmonar.

Ori te-ai exprimat gresit ori gandesti gresit. e cam ciudat s avrea cineva sa aiba cancer. e inacceptabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cam Woohooo...dusa...rau.

| BellaRagazza007 a răspuns:

Da po. ti sa. ti provoci cancer.
cum anume? ASCULA MANELE. mori 100%.

| ♥ℓiαnα♥ a răspuns:

Eu cred ca voia de fapt sa spuna cum se formeaza cancerul, iar ea ar dori sa afle si apoi sa evite asta. Pana la urma, cui i-ar placea sa aiba cancer straight face? Daca nu vrei sa ai cancer atunci incearca sa eviti tigarile, sa nu bei mult, sa nu te droghezi, sa nu mananci prea multe alimente cu e-uri, cum a spus si claudiea79 si incearca sa-ti faci control cat mai des la doctor pentru a preveni cancerul sau chiar daca ai avea deja, sa il gaseasca la primele faze cat inca se mai poate scapa de el straight face.

| Stefan2730 a răspuns:

Daca fata pune o intrebare de ce nu raspundeti strict? o dati ca nu e bine si povestile voastre ametitoare! Sincer nu stiu si nu cred ca iti poti provoca... tine mult de genetica si de stilul de viata dar deseori nu primesti ceea ce iti doresti