| VampireBlood a întrebat:

La 14 ani, 1.62 înălţime care ar fi greutatea normală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Dacă te simți bine în pielea ta, îți place cum arăți, nu contează câte kilograme ai sau ar trebui să ai. Dă-le naibii de calculatoare online! Eu sunt destul de slabă (14 ani, la fel ca tine 1, 62 dar 44 kg) dar m-am decis! Cum zice englezul ''I don't give a f***!'' la fel fac și eu! M-am săturat de cei care-mi zic că sunt slabă! La statura mea, 60 kg ar fi foarte mult! De asemenea, altcuiva cu alte trăsături fizice i-ar fi prea puține cele 60 kg. Deci, te sfătuiesc, dacă vrei ceva ''mușchiuleț'' apucă-te de ceva sport. Dacă ești un pic ''plinuț/ă'', fă o mică cură de slăbire. Oricum, nu există o greutate standard. Fundiță?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă eşti fată, atunci greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Dacă eşti băiat, atunci greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu exista o greutate "normala" la varsta asta. In timpul pubertatii, mai exact 12, 13 - 17, 18 ani tinerii se dezvolta foarte diferit. Este o chestie foarte individuala. Atat timp cat nu esti obeza si nu ai peste 90 de kilograme esti in regula. In aceasta perioada corpul tau se afla in tranzitie, iar cu timpul se va regla. Multe persoane la varsta asta sunt supraponderale ori subponderale, iar la 20 de ani ajung sa arate ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Multi ani inainte!
Greutatea ideala ar 52 de kilograme.
Te pup!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ce intrebari frate...

Ce structura osoasa ai? Ai in familie cazuri de tiroida Hashimoto sau obezitate? Ai diabet? Ai o viata sedentara sau nu? Ai suferit interventii chirurgicale in ultimul timp? Esti pe tratament cu steroizi?

Sunt n factori de luat in seama!

Nu iti convine greutatea ta? Fa sport! Sau din potriva, mananca mai mult!

Nu exista greutate ideala! Nu mai abera!

| nda a răspuns:

50kg. pana pe la 18-19 ani mai ai timp sa cresti, deci nu-ti face probleme ca esti prea gras sau prea slab.

| DeeaV a răspuns:

In jur de 50 kg dar la varsta asta corpul e inca in crestere asa ca nu este cazul sa iti faci griji pentru greutatea normala.

| FionaFlower12 a răspuns:

50 kg poate, sau mai putin. Păi, eu am 13 ani si am 1.56 şi am cam 20-30 şi ceva de kg. Contează foarte mult dacă cei din familia ta sunt slabi sau graşi, dacă sunt graşi aşa vei fi şi tu dacă sunt slabi vei fi slab. Oricum nu prea contează greutatea, important este sa faci sport (indiferent de greutatea pe care o ai), să mănânci sănătos şi să te simti tu bine in pielea ta! Sper că te-am fost de ajutor! happy

| fulgerul090608 a răspuns:

Depinde între 40 si 50

| NuStiuNimica a răspuns:

45-50

| Yp789 a răspuns:

50-55kg

| Zlekov a răspuns:

50-55 kg.