| 123456789asdfghjkl a întrebat:

La analizele de sânge mi-a iesit sideremia 30(minimul este 50).cat de severa este anemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sideremia iti arata rezervele de fier din organism (in afara fierului deja utilizat in hemoglobina, mioglobina, etc). Valoarea sa este foarte scazuta in cazul tau ceea ce arata un deficit sever de fier.
Anemia este reprezentata de scaderea valorii hemoglobinei. Nu putem sti cat de severa este anemia (sau daca ai anemie) fara sa ne spui macar valoarea hemoglobinei si a hematocritului.

| 123456789asdfghjkl explică (pentru Brigaela):

Hemoglobina si hematocritul sunt in limitele normale

| Brigaela a răspuns (pentru 123456789asdfghjkl):

Atunci nu ai anemie deloc, doar deficit de fier, dar care este inca compensat de organism din depozite. Trebuie acum sa identifici cauza deficitului de fier. Cele mai frecvente cauze sunt: o alimentatie deficitara (vegetariana fara suplimente), un deficit de absorbtie (in anumite forme de gastrita autoimuna) sau o sangerare importanta.

| 123456789asdfghjkl explică (pentru Brigaela):

Care sunt simptomele deficientei de fier? Obosesc foarte foarte tare doar mergand pana la baie? Atat de severa este lipsa fierului?

| 123456789asdfghjkl explică (pentru Brigaela):

Ce as putea face sa nu mai obosesc in halul asta? Uneori aam si probleme de respiratie respir foarte greu

| Brigaela a răspuns (pentru 123456789asdfghjkl):

Lipsa de fier nu da simptome. Obosesti foarte repede din cauza bolii care iti da deficitul de fier. Trebuie sa identifici cauza si sa o tratezi si astfel vei ameliora simptomele si vei controla sideremia. Daca nu ai nici o cauza evidenta de lipsa de fier (ca de exemplu hemoragii vizibile sau un regim vegetarian) trebuie a faci investigatii suplimentare internat/a intr-o clinica de hematologie. Ai nevoie de analize de sange complete, de examen ginecologic daca esti femeie, de endoscopie digestiva, ecografie abdominala si eventual o biopsie medulara.

| 123456789asdfghjkl explică (pentru Brigaela):

Intr-adevar o luna de zile nu prea am mancat mai nimic cred ca de la asta mi se trage insa probleme cu obositul excesiv o aveam si inainte ce analize as putea face pentru a afla eventualele probleme cardiace