| anonim_4396 a întrebat:

La anticonceptionalele Milligest luate dupa 7 zile pauza(a doua luna de Milligest) protectia se instaleaza dupa o saptamana sau din prima zi?
E neaparat ca si in a treia luna menstruatia sa apara in cele 7 zile de pauza? Dupa calculele mele menstruatia va aparea pe 30 iunie iar eu atunci incep sa iau pentru luna urmatoare(21 de zile).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Calculul cu "metoda calendarului" NU mai este valabil în perioada în care iei AC!
Deci, "calculul" făcut de tine NU este bun.

În perioada în care iei AC, menstra vine cam în zilele 2-4 de pauză; deci, la 21 + 3 zile = 24 de zile :)

În fiecare lună ( cât timp iei AC ) menstra ar trebui să vină în cele 7 zile de pauză!
Iar noua folie se începe FIX în a 8-a zi de pauză ( deci, la terminarea celor 7 zile de pauză ), chiar dacă menstra NU s-a terminat încă!

De asemenea, protecţia ( efectul contraceptiv ) există non-stop ( PERMANENT ) după prima lună de administrare ( inclusiv în zilele de pauză )!
Doar în PRIMA lună de administrare AC Milligest se încep în prima zi de menstruaţie şi trebuie să treacă o perioadă până intervine efectul contraceptiv.

Vezi alte detalii în Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Am crezut ca e la fel pentru ca menstra a venit in a5a zi, pe data la care venise si inainte.Multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

A fost doar o coincidenţă.
Iar faptul că menstra a venit în a 5-a zi de pauză este OK happy

O seară/noapte frumoasă

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protectia oferita de anticonceptionale acopera si perioada pauzei si fiecare zi din urmatoarele luni (in afara de prima). Este absolut obligatoriu ca menstruatia sa apara in pauza, cred ca calculele tale sunt gresite, daca menstra a venit acum in perioada de pauza, ea va aparea exact peste 28 de zile, a dica tot intr-o perioada de pauza. Nu incepi alta folie daca in perioada de pauza nu a aparut menstruatie, ci te prezinti urgent la ginecolog.