| anonim_4396 a întrebat:

Pe 2 iunie am inceput prima folie de AC, bineinteles in prima zi a menstruatiei, fiind pentru prima daca cand iau la recomandarea medicului. Dupa calculele mele ar trebui sa termin folia pe 22. In perioada de 7 zile de pauza, ar trebui sa apara din nou menstruatia, cum ar fi, de 2 ori pe luna? Cum este perioada de inceput din acest punct de vedere? Cand mai apare?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima luna durata ciclului menstrual e mai scurta, adica menstra apare in pauza de 7 zile, ceea ce duce la un ciclu menstrual mai scurt cu cateva zile. Nu exista de doua ori pe luna, intervalul va fi de 23-25 de zile, cam asa. Nu conteaza luna calendaristica, asa cum nu conta nici inainte de contraceptive. Tu vei incepe urmatoarea folie pe 30 iunie (la cateva zile dupa inceperea menstrei) si aportul de hormoni va reduce durata menstrei. Urmatoarea menstra va aparea exact peste 28 de zile de la actuala. Din experienta mea, vei termina pilulele pe 22 iunie, iar menstra va aparea undeva intre 24 si 27 iunie. Pe 30 vei incepe o noua folie (tot joia ca si prima) si o vei termina pe 20 iulie. Urmatoarea menstra va veni intre 22 si 25 iulie, in mod normal in aceeasi zi a saptamanii ca si cea din iunie, iar urmatoarea folie o vei incepe tot intr-o joi, pe 28 iulie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In prima luna de contraceptive, se scurteaza durata dintre doua menstre (nu este un ciclu menstrual propriu-zis). Menstra va incepe undeva intre 24 si 27 iunie si se va termian pe 1-2 iulie (dupa ce incepi a doua folie). Asa este normal in prima luna, fiindca nu mai permiti ovarelor sa secrete hormoni, furnizezi din afara cantitati mai mari care sa-i inhibe. De luna urmatoare, menstrele vor deveni foarte regulate, la exact 28 de zile. Nu conteaza ca acum esti la menstra, asta chiar nu are absolut nici o importanta. Conteaza strict intervalul dintre prima zi a menstrei actuale (adica 2 iunie) si prima zi a menstrei urmatoare (adica undeva intre 24 si 27 iunie). Dupa cum observi, este un interval care depaseste 21 de zile, asa ca nu e absolut nici o problema.

| Cătălina a răspuns:

@Brigaela : Asta inseamna ca in perioada de 24-27 iunie, voi avea din nou menstra? De ce asa, daca si in zilele acestea ma aflu?

| JustWannaDance a răspuns:

Salut.
Iti recomand un site special pentru intrebarile acestea:
www.noifetele.ro

Du-te pe el, si acolo iti va aparea:
"Pune intrebarea ta, Ana iti va raspunde"...
Sau asa ceva:D
Si trebuie sa-ti bagi adresa de mess. si vei primi un e-mail cu raspunsul :)
Succes.