| Liviu473 a întrebat:

La ce e bun sa faci perfuzie?
Si pentru ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perfuziile sunt metode de livrare a unor medicamente. Ele se pot folosi la pacienti care nu se pot alimenta (inainte si dupa operatie, in coma, etc), pentru administrarea de medicamente care nu se gasesc sub alta forma decat cea perfuzabila, precums si pentru efecte rapide ale medicamentelor. Se pot folosi si pentru hidratatea pacientilor care nu se pot hidrata pe cale orala, precum si pentru hranirea celor care nu pot sau nu au voie sa se hraneasca normal.

| CuriousStuff a răspuns:

Perfuzia este una din metodele prin care se administreaza medicatie intra venos. Medicatia poate sa fie pentru absolut orice, de la tratarea unor afectiuni pana la diminuarea durerii sau chiar "alimentatie". Perfuzia poate fi cu multe lucruri.