| Ry0010 a întrebat:

La inceputul sarcinii se umfla ovarele si apar crampe? Vreau raspunsuri serioase si ofer funda. Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste simptome NU au nici o legătură cu o eventuală sarcină!

Ele pot indica o eventuală ANEXITĂ ( inflamaţie/răceală la ovare )!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-simte-am/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind o sa fiu femeie o sa ti spun, pina atunci mergi la doctor.laughing