| ElenaSA a întrebat:

In cat timp ati scapat de anexita si ce tratament ati primit? Eu iau de o saptamana antibiotic si abia daca se simte.Am unele zile cu dureri cumplite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa cum a spus şi @Brigaela, DEPINDE de gravitatea afecţiunii şi de cauzele care au produs-o!

Dacă anexita respectivă este cauzată de o simplă răceală abdominală, atunci se va vindeca mai repede/uşor.

Dacă acea anexită este cauzată de o INFECŢIE ( cu transmitere sexuala: chlamydia, micoplasma, ureaplasma, gonoreea, tricomoniaza, etc. ), atunci NU va fi suficient acest tratament cu antibiotice orale, fiind NECESAR şi un tratament simultan cu ovule + tratament antiinflamator ( eventual, irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ), etc.

Bănuiesc că diagnosticul şi tratamentul au fost iniţiate de medicul ginecolog, NU de medicul de familie!
NU ai precizat ce analize/investigaţii ţi-a făcut ginecologul ÎNAINTE de a pune diagnosticul de "Anexită"...

Ar fi fost INDICAT să faci o ecografie transvaginală şi un test de secreţie vaginală ( cel puţin )!

Nici n-ai precizat ce medicamente ţi s-au prescris şi "schema de administrare"...

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ElenaSA explică (pentru bursuc001):

Pai infectie cu transmire sexuala nu am. Ultima analiza de secretie era ok.Am racit la mare.Am facut ecografie transvaginala si a vazut ceva acolo la ovar-nu ma pricep zicea ceva lichid.

| bursuc001 a răspuns (pentru ElenaSA):

Atunci, cel mai probabil, anexita a fost generată de o răceală abdominală ( la ovare ).

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Multă sănătate.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, anexita este o boala destul de grava care se vindeca greu. Rareori cedeaza la antibiotice oral, de obicei e necesar de minim 10-14 zile de antibiotic injectabil sau chiar perfuzabil. In plus, ai nevoie de antiinflamator si tratamente adjuvante. Ai nevoie de rabdare, cunosc femei care au facut tratament mai bine de 6 luni pana la vindecare.

| ElenaSA explică (pentru Brigaela):

6 luni? E drept ca ma simt o idee mai bine.Dar am niste dureri la ovarul drept!

| Brigaela a răspuns (pentru ElenaSA):

Depinde foarte mult cat timp ai lasat boala sa evolueze fara tratament, adica cate zileau trecut de la prima durere pana la inceperea tratamentului. Cu cat ai inceput tratamentul mai repede (2-3 zile), cu atat vindecarea se va face mai repede

| ElenaSA explică (pentru Brigaela):

Cateva zile.Am crezut ca e durere de la menstruatia care trebuia sa vina si nu a mai venit nici acum din cauza racelii.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ai primit doar antibiotic ca și tratament?
Antinflamator, calmant, de protecție gastrică/hepatică, nimic?
Schimbă medicul!
Pune pe burtică sticlă cu apă caldă.
Evită să faci baie generală, renunță la dușurile reci, etc.
Cu un tratament corect instituit și administrat, anexita se poate tratat foarte bine, ambulatoriu!
Sănătate!

Pa, pa.

| ElenaSA explică (pentru Legiuitoarea):

Am primit diclofenac supozitor.Dar nu pot sa-l iau ca-l elimin urgent. Oricum, decat la primul medic care nu mi-a dat nimic al doilea a fost rezonabil.Acum iau supozitoare cu propolis, beau ceaiuri si am pus si sticla calda aseara. Ziua durerile sunt ok.Seara e nenorocire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,
http://www.eva.ro/......-3919.html
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Mergi din nou la medic spune-i ca ai dureri si o sa reconsidere tratamentul adica poti primi in plus medicamente de durere sau schimba antibioticul etc, nu sta acasa ca dr. nu stie cu i-ti este tie, daca nu mergi se gandeste ca totul este ok.