| Merloc a întrebat:

La ora 06:30 m-a trezit din somn o durere de gat. Simt ca un nod in gat, inghit greu ma doare sub marul lui Adam cand inghit. Nu stiu ce explicatii sa mai dau, dar este o durere jenanta tinand cont ca la fiecare inghititura ma doare in gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gigica_Cristi_1997 a răspuns:

E posibil sa ti se fi umflat amigdalele... Am aceeasi problema uneori si am sunat doctorul si a zis sa nu mai beau nimic rece, sa beau ceai mult si sa iau strepsils... In 3 zile mi-a trecut.

7 răspunsuri:
| xgd a răspuns:

Ia un decasept sau fa-te in gat cu un betisor su albastru de metil.E foarte bun. Daca ti se face puroi in gat, ia un antibiotic puternic [gen augumentin] dar doar daca nu esti alergic.

| Iubibilăă a răspuns:

Este de la apa rece bauta in timpul zilei sau de la alimentele ne sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pe mine cand ma doare gatul iau Strepsils intensiv cu miere si lamaie.
Garantat n-o sa te mai doara gatul.
Iti poti face un ceai caldut.
Sarbatori fericite!
Te pup!

| KateMiddleton a răspuns:

Cea mai buna e solutia de Lugol in acest caz.Pe mine m-a ajutat! Insanatosire grabnica!

Răspuns utilizator avertizat
| Bajan_Andreea_1980 a răspuns:

Eu zic sa iei o pastila de gat, asa o sa iti treaca. Sau daca vrei ceva mai sanatos, lasa sa treaca cu timpul si nu ia nimic.

| pilimon12 a răspuns:

Ia strepsils, Mananca miere cu paine prajita si bea ceai cald si sa nu mai bei suc pana iti trece.