| VIOLETA827 a întrebat:

Bună seara! Am 42 de ani și de câteva zile simt o umflatura in gât și o durere la apăsare exact pe mărul lui Adam. Am fost la medicul de familie care m-a trimis să-mi fac anumite analize la sânge.E posibil sa fie glandă tiroidă? Menționez că nu sunt fumătoare și nici nu ma doare când înghit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda o ecografie tiroidiana, fiindca la analizele generale de sange nu apare boala tirodiana si nici cancerul.
In bolile grave de tiroida sau in cancerul tiroidian nu te doare gatul si nu are nici o importanta daca esti sau nu fumatoare.

Sunt anumite analize specifice facute de un medic endocrinolog care ar putea sa-ti spuna daca sunt modificari ale tirodidei.

In orice caz, la un ecograf se poate vedea clar, ce este in neregula cu tiroida ta. Sanatate multa!

| VIOLETA827 explică (pentru Violleta2022):

Bună ziua! Analizele de sânge le am făcut dimineața, toate văd că sunt în valori normale, chiar și cele pentru glandă, o sa merg sa fac și o ecografie

| Violleta2022 a răspuns (pentru VIOLETA827):

Dupa cum spuneam, analizele de sange ale tiroidei nu sunt relevante pentru cancer, maia les daca sunt facute doar cele generale.
Iti scriu in privat mai multe.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stim ce e posibil sa fie.Asteapta raspunsul medicului dupa ce interpreteaza analizele. Daca citesti aiurea de pe net ce poate fi si ce nu, deloc nu te va ajuta.

| HutanuLucian a răspuns:

Buna ziua, ati depistat ce anume era? Am aceleasi simptome, de asta intreb

| VIOLETA827 explică (pentru HutanuLucian):

Bună ziua! Da, este un chist de canal tireoglos