| CarlosBogdan17 a întrebat:

La un copil poate aparea varicocelul? Am 15 ani si la testiculul stang,deasupra,am ceva o incurcatura de vene si cred ca este varicocel, dar nu stiu cum sa-i zic mamei sa ma duc la medicul de familie, dar si medicul de familie este de sex feminim si mi-e rusine. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Varicocelul,apare mai ales in timpul adolescentei, cand organismul este in crestere.Este indicat sa mergi la un medic specialist(de la medicul de familie primesti bilet de trimitere, poti merge si singur). Pentru un sprijin moral, poti merge cu un membru mai apropiat din familie.Aceste lucruri, nu tin de "rusine" ci de sanatatea ta.De ce sa te rusinezi de corpul tau? Nu ai facut nimic rau, reprobabil! Faptul ca ai cerut aici, ajutorul, este un inceput.Ai incredere in tine si cere ajutorul parintilor tai.

| Dedesmille a răspuns:

In primul rand orice este posibil. Si in al 2-lea rand, daca iti este rusine sa vorbesti cu mama ta, ai putea sa ii zici tatalui sau bunicului, unei pers de sex masculin, care sa ii spuna mamei tale. Si nu ar trebui sa iti fie rusine nici de mama ta nici de medic, mama ta te-a vazut gol cand erai mic si doctora a mai vazut asa ceva, iti dai seama ca nu o sa izbucneasca in hohote de ras. Sper ca te-am ajutat. :3