| razvanel_1568 a întrebat:

Mi-au aparut niste vene pe testicolul stang si din ce m-am documentat pe internet cred ca am "varicocel". nu stiu cum sa le spun parintilor sa mergem la medicul urolog ca mi-e rusine de ce or sa spuna.
si cam cat ar costa o operatie de varicocel?

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Vorbește cu taică-tu, nu trebuie să-ți fie rușine. Cu siguranță el va fi bucuros că îi vorbești deschis despre asta și va face tot posibilul să te ajute. Dacă te întreabă mai multe, insistă să mergeți la un medic și documentați-vă împreună, pentru că este un simptom, care, în cultura populară, este destul de controversat, și nu ai vrea să fii victima unor prejudecăți :-)

Dacă tot n-ai curaj să vorbești cu ai tăi, află care este medicul vostru de familie și mergi singurel la cabinet. Dacă te-ai diagnosticat corect, e posibil să fie nevoie totuși de o mică intervenție, ceea ce înseamnă că vor trebui să afle și ai tăi.

Dar mai bine te asiguri tu după un consult cu medicul.

Dă-mi voie să te felicit pentru că te-ai documentat singur și că vrei să mergi la medic. Cred că asta demonstrează suficient curaj încât să poți discuta și cu părinții :-)

| Zartbitter a răspuns:

Am uitat: nu contează cât costă, contează să ai un diagnostic corect și să scapi de complicațiile ce pot apărea. Sănătatea nu are preț, dar poate avea un preț inutil de mare dacă nu acționezi la timp sau dacă nu te documentezi suficient;-)