| Iulian3038 a întrebat:

Leacuri babesti pentru dureri in gat? Raceala? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru raceala si gripa:
1. - seara la culcare: o aspirina 500mg baut cu o cana de ceai fierbinte, infasurat complet in plapuma si transpirare pana dimineata. Rareori este necesara repetarea, de obicei doar daca nu s-a acoperit corect si nu s-a transpirat sufucuent de tare.
2. - ceai de ceapa indulcit cu miere
3. - inhalatie cu apa sarata saturata sau ceai musetel cu sare, saturat
4. - supa fierbinte de gaina (de casa), fiert 5-6 ore la foc mic, pana se limpezeste

Pentru durere de gat:
5. - seara la culcare: 4-5 picaturi de petrol lampant (strecurat) picurate pe o lingura de zahar tos, inghitit sa alunece incet pe gat rareori trebuie repetat diineata si seara urmatoare, daca se mai simte durere.
6. - gargara cu apa puternic sarata sau ceai de musetel puternic sarat (pana la saturare)

La mine cele mai bune rezultate dau 1 si/sau 5.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sirop de muguri de brad

| Alexul99 a răspuns:

Bea cat mai multe ceaiuri calde, mananca supe fierbinti, fa o baie calda..etc.
Totusi, mai bine iei ceva pastile, o sa te faci bine mai repede.

| anoniiim1807 a răspuns:

Pune-ti o șosetă plina cu sare calda pe gat

| Gogoasa24 a răspuns:

Pune cartofi pe zona intima si bea multa bere ca sa iti revii. E dovedit stintiific.

| puscahoreangaion2000 a răspuns:

Lamaie cu zaha, protocale, ceai de musetel, http://www.csid.ro/......-11450928/
bicarbonatul de sodium, gargara cu apa calda si sare

| eddreerf a răspuns:

Puneti cartofi feliati cu ulei pe un prosop si leag-o de gat