| cevdet a întrebat:

Leacuri "băbești" pentru durerile articulare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Stiu ca pare ciudat, dar nu. Efectiv, ea inghite granulele (cred ca se pot si dizolva in ceva lichid) dupa care bea multa apa. (ca sa nu se faca confuzii eu vorbesc despre gelatina alimentara)
Aaaa! Uite, am gasit ceva ce poate te-ar interesa:
http://www.csid.ro/......-11223170/

11 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu bea lapte.

| cevdet explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu, nu mai bea lapte de peste 20 de ani, a dobandit o intoleranta la lactoza.

| untu a răspuns:

Flori de tei pusa la macerat intr-o sticla de spirt medicinal sau tuica făcută la prima distilare ( 0, 5 litri)

| cevdet explică (pentru untu):

Da, stiu ca spirtul incalzeste articulatiile si calmeaza durerile. Dar teiul, la ce ajuta? Nu spun ca nu cred. Vreau sa ma lamuresc.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nici eu nu stiu de unde am auzit asta, dar cica daca iei o lingura de gelatina pulbere dimineata, iar dupa bei multa apa, ti se intaresc articulatiile. Poti incerca, adica si bunica-mea face chestia asta si chiar da rezultate.

| cevdet explică (pentru justanotheruser99):

Da, gelatina este emolienta. Si ar ajuta la articulatii. Pare o solutie buna. Dar, folosita intern, nu extern?! Nu face cataplasme cu ea?

| cevdet explică (pentru justanotheruser99):

La gelatina alimentara m-am gindit si eu happy. Util articolul. Multumesc.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru cevdet):

N-ai pentru ce happy

| justanotheruser99 a răspuns (pentru cevdet):

Stiu ca pare ciudat, dar nu. Efectiv, ea inghite granulele (cred ca se pot si dizolva in ceva lichid) dupa care bea multa apa. (ca sa nu se faca confuzii eu vorbesc despre gelatina alimentara)
Aaaa! Uite, am gasit ceva ce poate te-ar interesa:
http://www.csid.ro/......-11223170/

| Clorox a răspuns:

O baie a naibii de fierbinte.

| cevdet explică (pentru Clorox):

Eronat. Nu ajuta, din contra.

| Clorox a răspuns (pentru cevdet):

O fi!