| anonim_4396 a întrebat:

Lovirea, bruscarea sanilor poate duce la aparitia cancerului de san?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Orice agresiune repetata asupra unui tesut poate duce la aparitia tumorilor, inclusiv a celor de tip canceros. Insa o lovire accidentala este un risc minim, incomparabil mai mic decat efectul pe care il are estrogenul asupra sanilor. thinking
Este indicat sa se faca tratamente care reduc la minim influenta estrogenului asupra receptorilor acestuia din tesutul mamar.
Si atentie si la alimentatie, si a stilului de viata, ca si acestea au o influenta majora in dezvoltarea unui tip de cancer.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stiintific nu a fost dovedit acest lucru. Insa lovirea/accidentarea sanilor ar trebui evitata pe cat posibil. Succes!

| s4a a răspuns:

In cazul unor loviri accidentale nici nu se pune problema.
Cancerul de san are in principal alte cauze: genetice, hormonale, virale.
Insa, in cazuri destul de rare, lezarea oricarui organ in mod repetat poate predispune dupa o oarecare perioada de timp (in general zeci de ani) la o tumora in zona respectiva. A fost dovedit stiintific ca fortarea regenerarii celulare poate conduce in timp la mutatii genetice ale celulelor, dar nu neaparat cancer.

| foxi a răspuns:

Stie cineva ce provoaca cancerul? sunt de evitat loviturile sanilor, dar nu se face cancer din asta!