| DaaNNuuTzz a întrebat:

M-a intepat o albina/viespie de gat. S-a umflat si am dat cu sare. Pot patii ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpluuu a răspuns:

Daca esti alergic da.dar daca nu esti alergic nu ti se intampla nimica.
tatal meu a patit la fel ffel si nu a patit nimica

4 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Trebuia scos acul albinei cu o penseta, ca altfel el continua sa injecteze venin.Cu toate intrventiile, edemul se retrage dupa 24 de ore.http://www.sfatulmedicului.ro/......iespi_1774 Fratemiu este apicultor si si-a luat 1000 de ace si nu are nimic nu e alergic si in plus si eu am fost intepat cand eram mic de viespie si tin minte ca m-am dat cu urzica ceva de genu si mi-a trecut si odata am fost intepat de o albina in degetul mic de la mana stanga mi-am scos acul apoi s-a umflat unpic si m-a inceput sa ma manance dar nu trebuie sa te scarpini ca daca te scarpini o sa-ti treaca mai greu si mi-a trecut! Asa e normal cand te inteapa o albina sa-ti scoti acul si o sa se umfle unpic apoi te mananca!

Răspuns utilizator avertizat
| Haiducuuuu a răspuns:

Da! Poti sa ai anumite reactii alergice

| Bionic a răspuns:

O sa iti treaca in 2-3 zile FUNDA? big grin