| Marck94 a întrebat:

M-a intepat o albina in picior, s-a umflat putin. Mi-am pus tuica. Se intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu se intampla nimic; ar fi bine ca pe viitor sa stergi locul intepaturii cu Tinctura de Lavanda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul este bun pentru umfalturi

| Kerre a răspuns:

Nu, nu se va intampla nimic grav.

| Gaby212 a răspuns:

Nu,nu se intampla nimic.
Alcool-ul e intr-adevar o solutie buna daca nu ai niciun dezinfectant la indemana.
Ceea ce poti tu sa faci este sa verifici daca mai e acul acolo...Ar trebui sa il scoti cu o penseta.
Pentru orice eventualitate, ia rapid un Aerius. Daca nu ai in casa, du-te la farmacie.
Asta pentru a evita reactiile alergice aferente si pentru a diminua discomfortul in zona afectata.

| lilianaadelina a răspuns:

Poti sa iei putina sare in mana si sa freci zona umflata, apoi pui o carpa si peste ceva gheata si intre timp sa iei un antialergic

| Zdog a răspuns:

Nu se poate intampla nimic grav, stai linistit. Daca nu se dezumfla ar fi indicat sa mergi la spital deoarece este posibil sa faci alergie la albine. Toate cele bune! happy

| Valyasdfg a răspuns:

Pune ceva rece, lama cuțitului, gheață, vezi să nu-ți fi rămas acul in picior

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu se intampla nimic, nu.ti fa griji.