| marianmuscle a întrebat:

M-am gandit sa iau suplimentul GLUTAMINA FX dar vreau sa stiu daca e bine sa iau si cate pliculete sa iau si cum? si daca are ceva efecte negative ce parere aveti cei care ati luat? daca in caz ati luat asa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de toxic mai ales pentru rinichi dar si pentru ficat. In plus, da deseori tuplburari de potenta si libidou pana la impotenta, cel mai adesea reversibila la cateva luni de la intreruperea tratamentului. Neaparat consulta un medic de medicina sportiva inainte de a incepe administrarea. Sincer, impotent poti trai, dar pe dializa e mai greu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Sa incepem cu parerea unui specialist de la Harvard:
http://www.bidmc.org/News/InResearch/2009/May/StomachUlcers.aspx

Dar totusi, ce stiu medicii de la Harvard? Sau cei de la alte institutii de prestigiu mondial? Conteaza un lot de culturisti romani, la care nici macar nu le stiti planul de nutritie dar de la suplimente SIGUR a fost.

Toate suplimentele produc impotenta? Si proteine, si creatina si glutamina? :)))) si probabil la fel ziceti si de altele. ORICE e supliment, nu conteaza ce contina ( ce conteaza continutul, conteaza DOAR ca e supliment ) afecteaza potenta, e toxic, ataca ficatu, rinichii... urmeaza sa spuneti ca de la suplimente se transforma intr-o broasca si topaie pe lac.
Eu stiam ca sunt foarte diferite. prea le bagati pe toate la fel.

Incheiem cu un articol scris de un medic din Romania:
http://www.doctor.info.ro/glutamina_si_refacerea_dupa_ef.html

| zhady a răspuns:

HAHAHAHAAHH cum sa zici asa ceva, glutamina in primul rand daca o iei sub aceasta forma nu mai trece prin ficat, trece direct in sange. Poti sa iei linistit ca nu are ce sa ti se intample. Doamne cati oameni ignoranti si neinformati.

Sfatul meu ar fi sa nu mai postezi intrebari la "sanatate", deoarece majoritatea dau raspunsuri de domeniul rizibilului.

| RainMan_9453 a răspuns:

Cati ignoranti si redusi mintali. Habar nu are ce-i aia glutamina si incepe sa dea in stanga si-n dreapta ca-i toxica. Vezi ca mancatul la mcDonalds, KFC si covrigii care-i bagi in tine toata ziua sunt toxici pentru ficat.