| Rolly20 a întrebat:

M-am îngrășat 20 de kg. Am acum 91 de kg, la 1.78 înălțime. Am 20 de ani. Am făcut burta mai mare ca anul trecut. Pentru înălțimea mea e ok sa am 91 de kg? Par plinuț? Aș putea sa ma mai îngraș?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Baiat, 20 de ani si 1.78m ar trebui sa ai 75Kg -maxim 78kg
la 91 de kg inseaman ca ai 15kg peste limita normala, fiind supraponderal (grasut).
Sigur ca te poti ingrasa cat vrei, dar nu vei fii sanatos si nici nu vei mai atrage fetele, fiind gras.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e deloc okey, trebuie sa ai 75-77 Kg, ai cam 13-15 kg in plus, nu 20.
Evident ca te poti ingrasa si pana la 300 de kg, ingrasarea nu se opreste daca mananci mai multe kcal decat arzi.

| johnnny123 a răspuns:

Când aveai 82 de kg spuneai că nu te mai încap hainele
Când aveai 86 kg spuneai că ești "puficios"
La 91 de kg spui că ești "plinuț".

Sunt curios când vei înceta să te mai ascunzi după cuvinte și vei avea curajul să spui adevărul: că ești obez.

| Iote a răspuns:

Pentru inaltime, dar mai ales pentru varsta, esti OBEZ.
Mergi la endocrinolog sa te ajute.

| MrAM a răspuns:

Poti intra pe google si cauti cum sa iti aflii greutate ideala prin a calcula BMI-ul ( Body mass index). Iti spune exact ce greutate ar trebui sa ai in raport cu inaltimea. Eu ca sa nu ma complic stiu ca ultimele 2 cifre de la inaltime iti ofera o oarecare idee despre cum ar trebui sa fie greutatea ta ideala. De ex. Daca ai 178cm, greutatea ta ar trebui sa fie in jur de 78kg

| SanduEu123456 a răspuns:

La 1.78 greutate ideala ar fi de 63-70 de kg
91 kg la 1.78 esti deja în risc de obezitate