| bagatordeseama a întrebat:

M-am jucat cu o bricheta zilele trecute o stingeam o aprindeam si s-a incalzit fierul ala si apoi din greseala am atins-o de fata asa calda, m-a usturat dar acum dupa cateva zile vad ca mi-a aparut si un fel de arsura, cicatrice... e o portiune asa mica rosie unde nu mai am nici barba acum, sunt curios daca imi va trece in timp sau va ramane permanent...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

N-ai cum sa-ti zic asa, pe net fara sa am arsura in fata. Depinde de gradul arsurii daca va ramane sau nu cicatrice. In cazul tau depinde de profunzime, pentru ca am inteles ca suprafata lezata nu este semnificativa.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Foloseste crema de galbenele,

are efect
cicatrizant si ajuta la vindecarea arsurii. Stai linistit\a ca nu itiva ramane nici un semn!

| 23partyboy a răspuns:

Exista 4 tipuri de arsuri:primul cel mai putin grav, al doilea daca ti se formeaza o pustula cu lichid=aceste 2 nu necesita vreun tratament neaparat si nu lasa cicatrice, daca in schimb vezi infiltrat cu sange in locul arsurii(sange sau capilare rupte) atunci e de cat 3, fiind pe o suprafata minuscula de asemenea nu necesita neparat un tratament dar e ft probabila cicatrizarea zonei