| Siiiiia a întrebat:

Am o arsura de la fierul de calcat pe mana, cum sa o fac sa dispara? nu vreau sa ramana cicatrice.straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Foloseste crema de galbenele.

| Bogdan4688 a răspuns:

Dati cu crema acum cat nu devine cicatrice si cand o sa devin o sa se faca cicatrice minuscula.

| Auslesse a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara-ti tinctura de propolis (exact asa ceri!), nu costa nici mult, e maxim 10-15 lei! Te dai cu ea un anumit timp pe rana respectiva si ai sa vezi ca se va trece! Tinctura usuca rana si, in timp cicatricea o sa dispara!

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Am avut si eu tot de la fierul de calcat si mi-a ramas cicatrice... micuta dar mi-a ramas nu stiu daca poti sa faci ceva sa dispara...eu nu am putut.

| Pimpux a răspuns:

Nu mai folosi fierul de calcat.

| kaloma a răspuns:

Eu am folosit Cicatrizin.

| Ade009 a răspuns:

Daca ti-ai facut-o acum 5 min, de ex, puneti varza murata peste ea si tine-o acolo ceva timpwinking Bafta

| DjShizZelLE a răspuns:

Cum tratăm o arsură minoră acasă?

1. Zona afectată se va ţine sub apă rece de la robinet timp de 10-15 minute. Dacă aceasta nu este disponibilă, zona se va acoperi cu comprese umede reci Apa rece va calma durerea, va înlătura senzaţia de fierbinţeală şi va preveni extinderea arsurii.NU se va aplica gheaţă direct pe rană! Aceasta poate produce degerături şi poate agrava arsura.

2. NU se va aplica unt sau uleiuri la nivelul rănii! Acestea vor reţine toata căldura în interiorul ţesuturilor, crescând astfel posibilitatea de extindere a arsurii şi de dezvoltare a unei infecţii.

3. După răcorirea regiunii afectate se poate aplica o loţiune calmantă care va preveni uscarea pielii.

4. Următorul pas este acoperirea zonei cu un bandaj steril.Acesta nu trebuie să fie foarte strâns, pentru a evita presiunea la nivelul leziunii.

5. În caz de apariţie a băşicilor, acestea NU se vor sparge! Ele se vor vindeca spontan.În caz că se sparg singure, zona respectivă se va spăla cu blândeţe cu apă şi săpun, apoi se va aplica un unguent antibiotic(Baneocin, Dermazin, Fucidin)şi un bandaj care să protejeze leziunea. Pielea moartă care a format băşicuţele sparte poate fi îndepărtată.

6. Pentru durere se poate folosi paracetamol, aspirina sau algocalmin, fundita?

| Grafytii_Stefan_1997 a răspuns:

Eu m-am ars acum 5 min