| ellutza a întrebat:

M-am operat de tiroida ( tiroidectomie totala ) acum 1 luna si 1 saptamana. de 1 saptamana endocrinologul mi-a dat euthyrox 25. Nu ma simt bine deloc, mi-e foarte frig, somn, sunt f nervoasa, ma apasa in zona operatiei, am transpiratii urat mirositoare, maini si picioare reci si umede. TSH 19, 4 IAR FT4 0,358. Totusi cred ca doza euthyrox este mult prea mica. Ce sa fac oare?!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este destul de mica. Eu îmi fac analize lunar, și în funcție de rezultat îmi modific doza. Încerc sa mentin TSH în jur de 1, iar FT3 și FT4 spre limita superioara a valorilor normale.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te intorci la endocrinolog pentru adaptarea dozei. In mod normal, ai plecat din spital cu aceasta doza, urmand sa te intorci la primul semn neplacut pentru analize. Nu are rost sa stai o luna de zile daca nu te simti bine, trebuia sa te prezinti la medic imediat ce au aparut simptomele neplacute

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste "manifestări" ( enumerate de tine ) sunt reacţii ADVERSE la Euthyrox :(
Cu timpul, ar trebui să se rărească/reducă şi treptat nu vei mai avea astfel de probleme.

Iar doza va fi crescută treptat de către medicul curant...

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......03.05.pdf

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Lawliet14 a răspuns:

MEDIC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste prospectul cu atentie si vei vedea ca la inceput se administreaza o doza mica.Citeste si reatiile adverse si daca le ai, suna medicul si spune-i.
Dupa cum vezi doza trebuie crescuta treptat, dar daca ai aceste simptome, ia legatura cu medicul tau si spune-i.

http://medicamente.romedic.ro/euthyrox-25-compr

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A. Și având în vedere ca nu mai ai tiroida, îți recomand să schimbi Euthyrox cu Novothyral. Prețul e cam același, dar ultimul este mai eficient, conținând ambii hormoni secretați de tiroida, nu doar unul.
Iar în privința dozelor, respecta prospectul.
Cele mai importante analize sunt FT3, FT4 si TSH, in ordinea enumerata. Dacă le faci lunar, vei ști dacă sa crești sau sa scazi doza, sau sa continui cu cea de pana atunci.