| TruLove a întrebat:

M-am saturat sa fiu una dintre cei cu strabism,la ochiul stang am dioptrie mare vad foarte putin cu ochiul stang,nu disting lucrurile. Port ochelari de.mic copil,ai mei nu au avut bani sa ma opereze,vreau si eu sa vad perfect, ma simt ca un om bolnav si sufar mult din cauza asta, am 21 de ani si sunt fata. Chiar nu exista nicio clinica in strainatate care mi poate da vederea inapoi? Strabismul nu este din nastere, l am "obtinut" in urma unui traumatism. ajutat-o ma daca stiti ceva va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ca exista, dar de ce nu vezi in ro daca sunt

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si eu am strabism. Stai calma, se poate si mai rau. Ce dioptrii ai? Eu am fost operat si tot nu am facut nici o treaba. Nu era musai sa faci operatie, se putea trata si cu ocluzor/gimnastica oculara. Legat de ai tai... no comment. Nu exista "nu am bani sa am grija de copilul meu". Nu pot concepe asa ceva. Oricum, nu ala e subiectul. Mergi la doctor si vezi ce si cum. In principiu la varsta ta nu se mai corecteaza. De vazut perfect... probabil nici 10% din oameni nu vad perfect/nu au ochii perfecti. Fii multumita de ce ai si vezi ce se poate rezolva. Nu iti face sange rau fara motiv.

| NicoletaSimina a răspuns:

Scumpa mea, si eu ma confrunt cu aceasta problema.Este foarte dureros sa vezi cand cineva face misto de boala pe care o ai.In Iasi exista o clinica si un doctor foarte bun in acest domeniu.Incearca sa te interesezi, acest doctor nu numai ca opereseaza si cu laser, este renumit.Domnul doctor se numeste Dorin Chiselita.Intentionez sa merg sa ma operez chiar la el. Sper ca te-am ajutat cumva...

| TruLove explică:

Am +2 si ceva am avut si +3 crying sufar mult

| RangerJ a răspuns:

N-am strabism desi uneori imi aluneca ochiul stang daca nu sunt atent lol, dar am dioptrii mari, i mean really... -9 stangul si -7 dreptul, dar din cate stiu eu sunt in Bucuresti clinici care pot rezolva astfel de probleme cu doar 2000lei/ochiul