assiris
| assiris a întrebat:

M-ar interesa să cumpăr un tensiometru digital cu un pret/calitate convenabil, utilizat acasa dar să dea informatii cât mai precise, compatibile cu cele din cabinetele medicale. M-ar interesa niște păreri avizate. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am folosit niciodata tensiometre digitale, dar tinand cont de principiul lor de functionare, nu pot fi exacte. Deci oricat de scump ar fi, nu isi poate depasi principiul de functionare.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu ca medic nu as folosi niciodata un tensiometru digital pentru a evalua valoarea absoluta atensiunii, fiindca da erori mari, intolerabile. Il poti folosi cu circumspectie pentru comparatii. Gen daca de obicei ai pe el tensiunea 130 cu 80 si deodata ai (tot pe el) 170 cu 100, inseamna ca ti-a crescut tensiunea (dar nu e intelept sa iei in considerare valoarea ca atare).

| assiris explică (pentru Brigaela):

Asta mi se întâmplă la un tensiometru cumpărat de ocazie și relativ ieftin. Dar cu unum de firmă gen OMRON oare eeste la fel?
(ca acesta de exemplu: http://www.aparaturamedicalaonline.ro/cumpara/tensiometru-omron-m3-83927 )

| anonim_4396 a răspuns (pentru assiris):

E bun, e validat clinic... dar tu ce-ai patit, ieri parca erai marcata in chenar oranj de expert si azi nu mai esti?

| assiris explică (pentru anonim_4396):

Poate am fost marcat (nu marcată!) si nu stiu ce s-a intâmplat, poate m-au degradat adminii de la TPU pentru activitate scăzută. Nu-i bai pentru asta, nu-mi plac titlurile. Expresia "cel din urmă va fi cel dintâi" este ceea ce-mi dă încredere sa merg mai departe.

| assiris explică (pentru anonim_4396):

Vad ca sunt si acum MARCAT happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru assiris):

Da, la profil si postare iti apare cocarda de expert, dar pe raspunsuri nu mai ai chenar... vreun glinch in retea laughing
Marcat, marcta, mracat, ramcat, carmat, etc laughing

| assiris explică (pentru Brigaela):

Raspunsul tau este castigator iar pentru a nu se supara EpurasuusarupeE, voi cumpăra unul electrinic. Despre precizia lui voi reintra sa comenteez, după ce voi face niște teste comparative cu un tensiometru clasic.

| assiris explică (pentru anonim_4396):

Nici o problema. Am ajuns expert TPU fara sa fac ceva deosebit doar am activat ajutând pe cei interesați. De multe ori am fost admonestat pentru aceasta dar... asta-i viața.

| assiris explică (pentru anonim_4396):

Bună. După ce am discutat și cu un medic, am cumpărat OMRON. Văd că merge bine. După ce voi merge la medicul de familie, voi putea să-mi dau seama de valorile indicate, îl voi lua cu mine și voi face un test comparativ.

| Brigaela a răspuns (pentru assiris):

Nu am folosit niciodata tensiometre digitale, dar tinand cont de principiul lor de functionare, nu pot fi exacte. Deci oricat de scump ar fi, nu isi poate depasi principiul de functionare.

assiris
| assiris explică:

Omron - ce model? La compararea rezultatelor cu cele de la cabinetul medical, sunt diferențe?

Între Andrei233 si Ella3133 cine spune adevărul?

Calitatea/precizia unui instrument care dă date despre starea de sănătate este esențială.

| anonim_4396 a răspuns (pentru assiris):

Daca imi raspundeai direct mie, poate gaseam mai devreme intrebarea asta suplimentara... laughing
Deci cele digitale sunt bune daca habar n-ai sa-ti iei tensiunea cu un tensiometru clasic. Doamna Brigaela se pricepe, ca e medic, dar noi...
Iar din cele digitale, firma Omron e o firma renumita pentru calitate, fiabilitate si precizie. Si nici nu e foarte scumpa.
Nu's ce vrea sa zica doamna Brigaela, dar in "recovery unit" din spitale pacientii sunt monitorizati permanent cu tensiometre Omron sau Philips Medical... ori asta din urma e scump tare!

| assiris explică (pentru anonim_4396):

Am habar să iau tensiunea cu un tensiometru clasic doar că este incomod de unul singur (trebuie sa strâng manșeta, să pun ventuza de la stetoscop și apoi să îndoi mâna să-l introduc în urechi, să pompez și sa tin manometrul) De aceea voiam unul electronic. Și cred că ai dreptate, am văzut din ce in ce mai multi medici folosind electronica. Are dreptate și d-na Brigaela iar eu va trebui sa mai cercetez problema inainte de a lua o decizie corectă pentru mine.

| Andrei233 a răspuns:

Da,tensiometrul digital este mult mai precis decat cel clasic.

| Ella3133 a răspuns:

Astea digitale nu sunt precise...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omron rulz!

| damy95gl a răspuns:

Ti-l recomand pe acesta: http://cronomed.ro/......-afib.html Il am de aproximativ jumatate de an si este foarte precis! Multa sanatate!

| scsanad a răspuns:

Tensiometru digital de calitate gasesti aici:
http://www.bugetmedical.ro/tensiometre

| nyls2002ro a răspuns:

Iti recomand Medisana MTP. 1 e nemtesc, 2 e de brat - deci da masuratori mult mai exacte decat unul de incheietura si 3 poate fi folosit la priza cu adaptor deci nu mai dai bani pe baterii. Gasesti aici la pret bun: http://www.tensiometre24.com/product/tensiometre-de-brat-medisana-mtp. Stima!