| Girly97 a întrebat:

M-as simti mai bine si mai sigura pe mine daca as invata mai mult despre starea nasului meu. Pe radiografie scrie: opacifierea cvasitotala a ambelor sinusuri maxilare >(stgdr) si hipertrofia CNI bilateral. Ma intreb daca acestea, orice ar insemna, ar avea vreo legatura cu faptul ca eu am mereu nasul infundat, in special noaptea de ani intregi. Am avut o sinuzita urata in aprilie si doamna doctora mi-a dat Meloxicam, Eurespal, Lordestin si Biorinil. Ma asteapta la un consult primavara si toamna dar sunt ingrijorata daca voi ramane asa pentru totdeauna si niciodata nu o sa mai simt cum este sa respiri cu nasul liber... Acum, ca sa fac fata frigului, mi-a dat Rinoclenil si Zyrtec. Are cineva ce am eu? Imi va trece vreodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este nasul infundat. Probabil ca va trebui sa faci o operatie.

| Girly97 explică (pentru Salontanul):

Dar, am numai 17 ani! Nu pot accepta asa ceva, mai ales ca am si liceu acum!

| Salontanul a răspuns (pentru Girly97):

Nu este o operatie grea si in 2-3 zile te da afara din spital. Oricum se va face numai in urma unui control si numai daca medicamentele nu dau rezultate. Nu este normal sa respiri pe gura. Poti sa te imbolnavesti foarte usor.

| Girly97 explică (pentru Salontanul):

Te asigur ca eu mereu respir pe nas, nu conteaza cat de greu este.