| ionut_1828 a întrebat:

M fost operat de fimoza acum ceva vreme si cred ca mi-a fost facuta circumcizie.

Mi-a ramas o bucatica de piele care atarna in jos dedesubtul penisului este exact cred cea mai ramas din fren si nu mi-a fost taiat.

Se vede cam inestetic.

As vrea sa stiu daca aveti habar sau ati trecut prin asa ceva daca este posibil sa-mi fi gresit operatia?

Mi s-a facut circumcizie totala sau partiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti s-a facut circumcizie toatala. E normal sa ramana un mic fragment de fren, se intampla in majoritatea cazurilor. Nu este inestetic, pana la urma este marca unei operatii de necesitate, nu a uneia estetice. Daca ai fi fost operat de apendicita, ai fi considerat gresit operatia doar fiindca ai fi avut o cicatrice la piele?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fimoza nu se vindeca prin contacte sexuale, ci se complica cu parafimoza. Nu stiu unde ai citit ca circumcizia nu e recomandata la pacientii cu fimoza, dar este o mare prostie. Nu se recomanda circumcizia de principiu, in absenta fimozei, dar la cei cu fimoza este obligatorie. Fara operatie, ai fi fost impotent in maxim 2 ani de la inceperea vietii sexuale, daca nu faceai parafimoza si te alegeai cu amputatie de penis (sa-l mai folosesti strict la urinat, ulterior).
Nu stiu de ce iti reprosezi, este o prostie. Sansele ca fimoza sa se fi rezolvat de la sine sunt 0 absolut. Se taie preputul si fragmentul din fren care il fixeaza. De cele mai multe ori ramane un capat al frenului (ofera sensibilitate extrem de buna in timpul actului sexual). Nu stiu cine ti-a spus tie ca ar fi inestetic, dar evident nu avea nici cea mai vaga idee de ce este frumos un organ sexual barbatesc.

| ionut_1828 explică:

Tot imi reprosez ca nu trebuia sa fi facut operatia, ca ar fi trecut de la sine prin contacte sexuale fimoza.

Am citit pe multe siteuri ca circumcizia nu este indicata.

Stii ce m-ar interesa? Mi-a taiat doar din fren sau si preputul?

Eu cand ma uit am impresia ca mi-a ramas frenul dar este alungit si mi-a fost taiat preputul si o parte mica din fren

| ionut_1828 explică:

Merci frumos

| ionut_1828 explică:

Eram speriat ca citisem undeva despre cei care erau contra circumciziei chiar si atunci cand ai probleme din cauza fimozei.

Vreau sa te intreb eu mai am din fren ceva? Mi-a fost taiat din el partial si mai pot avea sensibilitate in timpul unui act sexual, mai simt ceva?
Frenul care mi-a fost taiat inseamna ca nu se mai rupe mai mult ci ramane asa cum e atat cat a mai ramas din el.