Întrebare recomandată | LSMM a întrebat:

Mă aflu într-o perioadă în care nu-mi permit să mă odihnesc foarte bine din considerente personale. De când mă trezesc, casc continuu și mă doare capul preț de câteva secunde, repetându-se în timpul zilei. Deși în weekend dorm cu câteva ore mai mult, luni dimineață am aceeași stare. N-ar fi atât de rău dacă n-aș avea nevoie de maximul de concentrare în perioada asta.
Înafară de a mă culca mai devreme, există alte metode de-a mă "ține trează și de a-mi recăpăta puterea de concentrare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu, odihna este singura solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel dar nu mai vreau metode. de obicei beau cafea si tip ce am de invatat ca sa ma trezesc inloc sa citesc in gand
ai o constiinta atunci cand intrii in reverie care iti spune ca ai intrat in reverie. de acolo conteaza sa te intorci la ce faceai printr-un impuls vital. dalai lama spunea ca prin exersarea ei, a celei care ramane cu toti iti recuperezi constiinta de lunga durata. practic vei putea lucra iar ca tipul care face o vaza de lut, fara greutate si reveniri. esti doar observatorul fin al mintii tale. sper ca nu suna ezoteric/religios...

| Disharmony a răspuns:

Eram în aceeași situație, până să încep să beau cafea. Nu doar că-mi deschide ochii, dar mă ajută să mă pot concentra la ore dimineața, oricât de puțin aș fi dormit noaptea precedentă.

| Sk0rpyo a răspuns:

Incearca sa bei un pahar de apa dimineata pe stomacul gol, se spune ca mai eficient ca o cana de cafea si ca iti ajuta si metabolismul. Pe langa asta, incearca sa raresti alimentele grase si in exces deoarece corpul tau consuma energie incercand sa le digera. Incearca ciorbe, supe, fructe, legume, mancaruri usoare si ar trebui sa fie mai bine din punctul asta de vedere. Daca probelemele persista, pot fi si probleme cu tensiunea, caz in care, ar trebui sa mergi la medicul de familie. Sper ca te-am putut ajuta. Mult succes!

| fishbone03 a răspuns:

Magneziu cu B6 este solutia si dupa cum t'i s-a mai spus, odihna e un factor foarte important.

| Elena1112 a răspuns:

Problema ta nu este doar odihna, este faptul ca tu nu mai ai putere du-te la medic ca sa te consulte si sa-ti dea niste pastile sau poate este de la psihicul tau... adica daca te gandesti prea mult la problema ta psihicul tau se va comporta asa cum vrei tu chiar daca tu nu observi ca faci asta... ar trebui sa iti iei o zi de relaxare si sa iti ocupi timpul cu chestii intresante care nu te fac sa adormi :* :* :* :*