| curiosul122 a întrebat:

Ma ajuta cineva? Am primit niste nurofen capsule moi ca reteta ca sa le iau dar eu nu pot de nici un fel sa le inghit cu apa, nici o pastila. Daca le tin in gura ma pisca sau ceva de genul. Niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai alergie la nurofen? Daca da nu il lua

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la farmacie și cere Nurofen drajeuri sau Ibuprofen in aceeași concentrație comprimate (ia ambalajul cu tine pentru a se uita farmacista pe el și explică-i problema). Când ajungi acasă, le zdrobești, le pui in lingura și le înghiți. In principiu capsulele moi au efect mai rapid decât comprimatele, mă gândesc că de-asta a prescris așa medicul. O alta varianta ar fi supozitoare cu antiinflamatoare nesteroidiene, care nu îți vor afecta stomacul, singura problema este ca va trebui sa stai in pat 30-60 de minute.

Pe viitor când mergi la medic, nu uita să specifici că nu poți înghiți pastile și să-ți prescrie substanta activa într-o altă formă farmaceutică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghite

| curiosul122 explică (pentru anonim_4396):

Ai citit intrebarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru curiosul122):

Nurofen nu se ia altcumva. Lichid e mai rau

| crysty1222 a răspuns:

Nu prea avem ce sfaturi sa-ti dam daca capsulele sunt moi. Le-ai bagat in gura si le dai pe gat cu un pahar de apa, fara frica ca-ti raman in gat sau alte chestii. Daca erau pastile normale, le spargeai cu dintii si poate atunci le puteai inghiti.

| anarosca78 a răspuns:

Prea ciudat, cum nu poti sa le înghiți?