| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Ma doare foarte rau gatul si capul si am senzatia de lesin data ma ridic simt ca nu pot sta pe picioare si dupa incep sa vad in ceata. ..am facut analizele si sunt anemica va rog ajutati-ma sa ies din starea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te-ai facut anemica din cauza ca ti-au luat o parte din putina sange ce mai ai in vene.
Continua sa-ti pastrezi silueta, ca-i la moda! Mai mult, mananca doar ce vezi la reclame si mananca si prietenele tale, ca "asa se cuvine".
Nu manca:
- Fructe proaspete autohtone (mere, afine, coacaze, struguri etc)
- Legume proaspete (sfecla rosie, ridichi negre, morcovi, varza, etc)
- Lapte de vaca, lapte acru, iaurt natural, telemea si cas de oaie, etc.
- Carne rosie, de nici un fel
- Nu consuma sare

In loc de cele enumerate mai sus, mergi la medic, iti va scrie retete pentru vitamine si - cu timpul - pentru tot mai multe prostii, cumulate. Iti prevad un viitor"stralucitor".

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde doar de tine ca sa iesi din starea asta, urmeaza intocmai instructiunile medicului si te vei face bine!
sanatate maxima!

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... dar rapida ai mai fost!
Cu doar 1 ora in urma ne anuntai ca-ti este rau, intre timp ai fugit la medic, ti-au facut analizele, ti-au iesit rezultatele, ai venit acasa si ne-ai anuntat pe forum care-i rezultatul... wow, inca sunt socata, asa servicii ultrarapide nu am intalnit nici la un spital privat.
Poti sa stiu unde ai fost si cum de ai reusit performanta asta in doar cateva minute, ca ti-a mai luat si drumul dus -intors, nu?

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Violleta2022):

Analizele le aveam facute de o saptamana

| vocea a răspuns:

Te sfatuiesc sa consum ceai cu miere si lamaie, nuci si alune, sa bei ou cu lapte si cu miere frecat in cana, ai nevoie de calciu, daca situatia ta nu se imbunatateste trebuie sa mergi la medic, bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| Niklauss a răspuns:

Nu poti scapa de anemie

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Du-te la doctor.

| Sanziana78 a răspuns:

Trebuie sa iei vitamine si calciu si sa iei tratamentul pe care ti-l da doctorul si potisa-lintrebi daca trebuie sa iei feroglobin pentru anemie
Si eu am avut anemie si a trebuit sa fac perfuzii
anemia este din cauza ca ai lipsa de calciu dar daca de-abia ai venit de la analize eu zic ca ar trebui sa te odihnesti si sa iei tratamentul pe care ti l-a dat doctorul
d

| anonimanonimt a răspuns:

Din pacate de anemie nu ai cum sa scapi si mama mea e la fel ca tine, cand ametea tare si era sa lesine mergea la doctor si facea un tratament care consta in injectii care contin fier.

| Varga_Cristi_2002 a răspuns:

Îți recomand să iei vitamine. Crede-ma si eu trec prin asta ai ma ajuta mult