| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare maseaua de-mi vine sa ma urc pe pereti si sa urlu! La dentist nu ma duc ca mi-am mai scos o masea si m-o durut raaau! Ce sa fac va rog ajutati-ma ca ma doare de mai bine de 1 ora jumate!cryingcryingcryingcryingFunda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iuby a răspuns:

Asa am patit si eu! fa-i tratament cu amoxacilina din 6 in 6 ore! e cea mai buna solutie. sper sa iti fie de ajutor.

4 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Urat cu fobia asta pentru medicii dentisti ar fi bine sa incerci la un cabinet privat o clinica dentara privata (lucreaza mai finut dar te si costa ceva) ca remediu iti trebuie ceva puternic incearca augumentin da 500 o tableta la 6 ore 2 zile daca nu iti trece du-te la doctor app augumentinul este un antibiotic foarte puternic sa nu consumi IN NICI UN CAZ alcool daca iei asa ceva! tine comprese reci in zona respectiva si cumpara un antiinflamator sprey de la farmacie sau daca durerea este insuportabila un anestezic sprey (e mai bun)

| Natashha a răspuns:

Nu o sa rezolvi nimic daca stai acasa, intr-un final va trebui totusi sa te duci si la doctor...Ai putea incerca sa fumezi,fumul acela iti calmeaza imediat intrega dantura,sau zdrobeste un ustroi, incalzeste-l si pune-l la o ureche[pe partea pe care te doare maseaua], poti lua vidan sau voltaren, medicamente, care sunt mai tari [in cas ca esti insarcinata sa nu le iei] ...intr-un final toti o sa ramanem fara dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa ti se para absurd dar fa asa: ia o gura de tuica si tine-o pe partea unde ai maseaua care te doare, apoi scuip-o dupa ce ai tinut-o cam un minut.O sa iti amorteasca si vei scapa de durere.

| RoxyTeIubeste a răspuns:

Pai... Baga-ti usturoi in ureche si in 30 de minutze nu mai ai nimica sau foloseste sprei lidocaina dar nu il inghiti ca iti afecteaza la inima succes