| pomirlianu a întrebat:

Peste doua zile ma duc la dentist sa imi plombeze maseaua. Vreau sa va intreb ceva si va rog sa raspundeti repede.
Pe mine cand m-a durut prima data maseaua (am gaura in ea) am bagat limba in gaura de la masea si cand am scos-o am simtit ca mi-a iesit ceva mai in fata in masea. De atunci cand ating putin maseaua nu mai pot de durere (imi vine sa urlu). Daca a mai fost cineva in situatia mea cu maseaua si trebuia sa eu plombeze va rog sa imi spuneti cum a fost! Va rog mult. Sa stiu daca o sa ma doara. Spuneti-mi va rog, repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mistiss a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel (ma doare cand ating maseaua). Inainte ma durea foarte tare cand atingeam, dar in timp mi-am revenit. M-am spalat mai bine pe dinti, am luat un medicament destul de bun. Cand o sa te duci la dentist, o sa-ti faca anestezie. Daca nu-ti fac zile daca sunt nebuni rolling on the floor. Fi curajoasa si optimista!
Concluzie laughing : Spala-t de 2 ori mai bine pe dinti, ia un Nurofen sau ce iti recomandeaza dentistul. si dupa ce iti mai trece din durere, o sa te duci la dentist si o sa-ti faca o anestezie. Dupa ce iti amorteste gura si nu prea iti mai simti maseaua, e totul in regula.

| missanna a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi.O sa iti faca anestezie.un rulor de vata de culoare roscat fiindca pe el este o substanta ti-l baga in gura pe parte unde se afla maseaua iti amorteste si apoi iti face anestezie. Poate o sa simti doar 2% ca o intepatura de albina si dupa ce iti amorteste bine buza si falca, o sa vezi doar mainile doamnei/domnului stomatolog in gura ta.Pe mine nu m-a durut nimic. Sper ca ti-am fost de ajutor.BAFTA!

| pomirlianu explică (pentru missanna):

Daca era la tine ca la mine cred ca te durea ca eu mi-e mi s-a scos putin nervul mai in fata de la locul lui, si eu cred ca dupa ce o sa imi ramana plomba acolo cred ca o sa ma doara dupa plomba! Acum ramane sa vedem dupa ce mi-o plombeaza! Sper sa fie totul bine! Dupa aceea aleg raspunsul castigator! Sper sa m-ai primesc raspunsuri!

| ZamfirDeni12 a răspuns:

Și eu am fost asa, și mi-a plombat-o și nu m-a durut deloc. Depinde și cat de mare e măseaua.

| Stoleru_Marian_1988 a răspuns:

In momentul cand maseaua iti este plombata este normal sa simti durere dar se poate rezolva cu niste anestezice puternice sau nu in functie de caz dar nu te va durea asa tare precum crezi. Este logic sa iti vina sa urli de durere avand in vedere ca acolo atingi nervii maselei.Succes la dentist =)

| pomirlianu explică (pentru Stoleru_Marian_1988):

Da dar la mine nu este asa ca la toti daca nu imi bagam limba in masea nu ma durea cand ating