| 8mmppp a întrebat:

Ma doare spatele in partea de jos, si cand ma aplec ma doare si cand ma ridic ma doare. Daca imi face cineva masaj imi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde care este cauza. Daca sunt dureri menstruale nu-ti trece cu masaj. Mergi la un control medical.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil o infectie urinara, dureri de rinichi sau chiar o sciatica.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Zona pe care o indici tu ca te doare se numeste zona lombara. Durerile care apar in aceasta zona pot avea mai multe cauze printre care amintesc deformarile coloanei vertebrale care se numesc lordoze ( avand in vedere zona coloanei unde spui ca au aparut aceste dureri), probleme ale sistemului excretor datorate unor posibile infectii urinare sau poate chiar prezentei calculilor renali( "pietrile" la rinichi). Iti recomand sa iei legatura cu medicul tau de familie care te va indruma sa iti faci initial niste analize medicale de rutina care sa includa obligatoriu si o analiza de sumar de urina pentru a vedea daca este vorba despre probleme ale aparatului excretor. Eu personal iti recomand sa iti faci si o ecografie abdominala totala sau macar o ecografie la rinichi. Daca dupa efectuarea acestor analize se constata ca nu exista probleme la nivelul rinichilor/aparatului excretor atunci iti recomand sa iei legatura cu un medic ortoped si sa iti faci eventual o radiografie. Mai multe detalii poti discuta cu medicul tau de familie. In privinta masajului nu prea am ce sa zic...nu te va ajuta cu nimic!

| Cyrano a răspuns:

Da-te cu crema speciala, gheara dracului, puterea ursului, untul pamantului.

| HLucian a răspuns:

Salut. Te rog specifica varsta si sexul. Ai ridicat obiecte grele? Te stii cu probleme la coloana? Durerea pe care o ai este o durere lombara. Ar fi bine sa mergi la medicul de familie sa iti recomande un kinetoterapeut. Funda?

| Ioana74ses a răspuns:

Pai daca esti fata este de la ciclu sau nu numai, poti avea infectie urinara, durerea radiaza in general de la rinichi

| Nectarios a răspuns:

Și astea nu trec cu frectie

| nicoleta0423 a răspuns:

Daca esti fata e posibil sa-ti vina menstruatia, sau poate e doar o raceala. Ar fii bine sa mergi la un control.

| Ciobanelul96 a răspuns:

Daca durerea persista si nu trece cu masaj mergi la farmacie si i-ati un unguent pentru dureri de spate si freaca-te cu el bine de mai multe ori in zona in care te doare iar daca durerea nu dispare, mergi la spital sa te consulte un medic sa nu ai alte complicatii. Ps: Durerile de spate pot aparea si in urma unui efort fizic intens, daca ai facut sport iar durerea a aparut dupa atunci nu e nimic grav, e doar febra musculara care va ceda in 2-3 zile fara nici un tratament happy