| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare stomacul de cateva zile foarte tare. Nu pot sa mananc mai nimic deoarece mi se face si mai rau. Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai...nevoie de medic. poate fi o gastrita, helicobacter pylori, ulcer... si astea trebuie tratate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi cer scuze ca il contrazic pe Cristian, dar nu lua antibiotice dupa ureche. Helicobacter pylori e sensibil doar la anumite asociatii de antibiotice in anumite doze, luand altceva sau altcum nu faci decat sa-l faci rezistent la medicamente. Incearca sa iei Omeran sau Famotidina vreo 5-6 zile. Daca nu te simti mai bine, du-te neaparat la medicul gastroenterolog.

mlm
| mlm a răspuns:

Ce trebuie sa faci este sa mergi la un medic gastroenterolog.

mariana
| mariana a răspuns:

Posibil sa ai o gastrita hiperacida, ori chiar ulcer. Parerea mea este sa mergi urgent la medicul de familie, care te va trimite la un medic specialist garstro-enterolog, ori la un internist, care te va consulta si-ti va propune la randul lui, sa faci investigatii radiologice- cu bariu-, pentru a se putea pune in evidenta ce anume a determinat o durere asa de vie ca cea pe care tu o ai. Nu este bine sa iei nici un medicament decat eventual niste tablete de papaverina, impotriva durerii si sa bei ceai de musetel caldut, care are efectul de a calma durerile. Poti sa bei si ceai de cimbru (de gradina), care de asemenea are un efect calmant. Medicamentele pe care ti le-au propus in raspunsurile lor si alti membrii TPU, nu pot rezolva problema, pot inlatura pentru un timp efectele, dar nu pot conduce la inlaturarea cauzei ce a determinat aceasta criza.

cristian
| cristian a răspuns:

Incearca un tratament cu Omeran, Omeprazol
si un antibiotic.

| nicky a răspuns:

Eu zic sa mergi urgent la medic, nu mai sta. Poate fi vorba de un ulcer sau poate fi si altceva dar sigur e ca trebuie sa te duci neaparat la medic.

eileen
| eileen a răspuns:

Am trecut si eu pe aici si nu am fost la doctor, am luat pastile dupa ureche... e grav, mergi la medic!