| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Alexandra, am 13 ani jumatate, 1, 60 inaltime si caam 65 kg(nu m-am mai cantarit de mult) si nu sunt deloc multumita cum arat! stiu ca majoritatea dintre voi veti spune ca sunt prea mica dar peste doua saptamani merg al mare si as vrea sa slabesc cat se poate de mult pana atunci dar am o problema! nu stiu cum sa imi stapanesc foamea uneori! apa este o solutie? Daca beau apa mai multa simt ca sunt plina si nu voi mai manca mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Moneyandfame a răspuns:

La cei 13 ani ai tai nu inteleg exasperarea cu marea.Crezi ca te alege cineva acolo?

| BlueDreams a răspuns:

Ce coincidenta! Ma numesc tot alexandra, am tot 13 ani si aproape 1, 60 inaltime.Acum 1 an m-am confruntat cu aceeasi problema ca si tine. Aveam 1, 56 inaltime si 62 de Kg.Am fost la un medic endocrinolog si mi-a dat un regim, spunandu-mi ca la inaltimea si varsta mea greutatea normala este 50 de kg.Cu acel regim am slabit de la 62 kg la 53 cate am acum si mai am si 1, 58 deci e bine.Ca sa slabestiar trebui sa faci acelasi lucru.Incearca sa mananci la ore fixe sa nu mananci mancaruri gatite in mult ulei, fara unt, margarina, sucuri, dulciuri{decat o data pe saptamana} si mai ales fa multa miscare.Mult Succes! si nu uita daca chiar vrei sa slabesti trebuie sa ai multa ambitie altfel nu reusesti. pupicikiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
La varsta ta nu este recomandat un regim alimentar sever.
Consuma fructe si legume proaspete, cereale integrale, lactate si branzeturi degresate, carne slaba de pui-vita-peste-curcan, etc., apa plata si multa miscare (practicarea unui sport!).
Sanatate.

| anonim15 a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa incepi o anumita dieta, deoarece esti inca in crestere si organismul tau nu e dezvoltat complet.Ai grija de tine si gandeste-te ca nu are importanta cum arati, ci trebuie sa fii sanatoasa.

| alexutzza_1516 a răspuns:

Buna, esti inca prea micuta sa iti pui probleme la felul cum arati...deoarece corpul tau este inca in dezvoltare, deci Alexandra iti dau un sfat traieste-ti copilaria in continuare pentru ca vei avea timp sa iti faci griji si pentru silueta... take care