| Andrei_Daniel_1997_X4d8 a întrebat:

ma numesc Andrei am 17 ani trebuie sa recunosc ca stau in medie pe zi 11\\\\12 la calculator si am probleme mari cu constipatia de cand m-am nascut am incercat orice ceaiuri cereale integrale clisme supozitoare laxative nimic reuseam prima data dupa iar o luam de la capat cu constipatia am inceput sa fac exercitii abdomene genoflexiuni nimic ramane constipatia va rog un sfat ce sa fac multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi consultul unui medic, apoi miscare. ceaiuri de crusin/miere de albine pe stomacul gol.
O seara bunahappy

| pietrean a răspuns:

Poti sa "incerci"tot felul de produse alimentare sau farmaceutice,daca nu-ti ajuti muschii intestinelor si colonul sa functioneze in parametri normali,facand MISCARE,sport,daca nu te HIDRATEZI suficient.
Cu cat folosesti mai mult clismele si supozitoarele,cu atat iti inveti muschii intestinului gros si ai colonului,sa fie puturosi,relaxati si nu mai "inpinge" materia fecala.
Asa ca,mai putin stat la calculator,o hrana adecvata(mai multe lichide,alimente care nu constipa),o hidratare cu cat mai multa cu apa.
Daca ai avut probleme de mic,cu asa ceva, mai bine ai cere ajutorul si unui medic, care poate sa-ti recomande si niste analize, sa-ti dea un tratament adecvat, sa-ti recomande alimentele benefice.
Daca la 17 ani, ai asemenea probleme, inseamna ca trebuie sa fii atent la sanatatea ta. Poti face niste hemoroizi de toata frumusetea si in afara de dureri mari, usturimi, sangerari, mai poti da si in cancer de colon.Nu doare decat, cand esti in ultima faza! Nu vreau sa te sperii, dar cred ca este mai bine sa stii.

| Emmett a răspuns:

Sa te duci la doctor.(1)
Nu are nimic calculatorul, abdomenele si genoflexiunile cu constipatia. (2)
Intreaba-ti parintii daca au avut in adolescenta aceasta problema si daca au avut cum au reusit sa scape sau sa remedieze problema.(3)

| pietrean a răspuns (pentru Emmett):

Pinguinule auriu, statul in sezut sau in picioare mai mult timp, afecteaza functionarea corecta a muschilor intestininali si ai colonului.Si lipsa hidratarii suficiente, alimentatia incorecta, se pot adauga la cauzele nefaste, ce duc la constipatie.