| almaz a întrebat:

Cum sa-mi tratez constipatia? Am deja 4 sau 5 zile de cand tot ma lupt cu ea. Am incercat deja tot felul de sucuri de pere/prune, salate din sfecla rosie, dimineata un bol mare de cereale bogate in fibre, mai folosesc si supozitoare cu glicerină, si pot sa zic ca mari rezultate nu prea am. Ce sa fac? (nu prea as vrea sa merg la medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru evitarea riscului constipatiei, este bine sa se tina seama de urmatoarele recomandari:
-sa stim ceea ce se incadreaza in normalitate si sa nu recurgem la laxative daca nu este absolut necesar;
-sa recurgem la o dieta echilibrata, la tarate neprocesate, la cereale integrale, la fructe si vegetale proaspete;
-sa bem suficiente lichide, cel putin doi litri zilnic;
-sa efectuam cu regularitate exercitii fizice;
-sa ne rezervam timp suficient pentru toaleta, dupa micul dejun sau cina;
-sa nu neglijam sau sa ignoram senzatia necesitatii de evacuare intestinala;
-sa ne adresam medicului curant, generalist, internist sau gastroenterolog in cazul in care ne confruntam cu o modificare prelungita sau semnificativa a tranzitului intestinal.

| nugasescusernameliber a răspuns:

In primul rand mergi la medic de urgenta, gandeste-te logic, daca de 4-5 zile esti constipat/a unde crezi ca au ramas toxinele alea? daca nu le-ai eliminat. Nu e de joaca, nici de amanat.
Iar pe viitor, te vor ajuta ceaiul din scoarta de crusin (e laxativ), prunele uscate inmuiate in apa calduta, ulei de ricin (o lingurita).

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Poti incerca sa iei niste Dulcolax tablete( iei 1-2 tablete seara inainte de culcare). Totusi, daca te cunosti cu constipatie de mai multa vreme iti recomand sa mergi la medic pentru efectuarea unor investigatii in vederea descoperirii cauzei care duce la instalarea constipatiei. Iti recomand sa bei foarte multe lichide( cel putin 2 l de lichide- in special apa) si sa faci miscare cat de multa deoarece toate acestea te vor ajuta in combaterea "naturala" a constipatiei. Iti recomand si efectuarea unei colonoscopii.

| HLucian a răspuns:

Salut. Dimineata cand te trezesti bea doua pahare cu apa in care storci putina lamaie si doua pahare in care nu pui lamaie. (Pe stomacul gol! ) Apa sa fie la temperatura camerei. Sper ca te-am ajutat, daca da..atunci...funda! Sanatate.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Încearcă ceaiul de cruşin.

| WebDoctor a răspuns:

Cu degetul

| CocaColaBeaPepsi a răspuns:

Bea ulei, o sa-ti vina cacarea cat ai zice peste...nu glumesc.
Incearca!